چه غذاهایی را می توان با معده خالی خورد و از چه غذایی باید خودداری کرد

“ده غذایی که هنگام خالی بودن معده، باید آنها را خورد و (یا) از آنها اجتناب کرد تا سلامتی گوارش هر چه بهتر، حفظ شود”

غذا اهمیت فراوانی در حفظ سلامتی و رفاهمان دارد. غذا می‌‌خوریم تا زندگی کنیم. در برخی موارد، زمان مصرف غذا به اندازه‌ی غذایی که می‌‌خورید اهمیت دارد. خوردن غذاهای مناسب در زمان نامناسب مضر و بیهوده است.
هدف از سالم غذا خوردن تنها مصرف غذاهای مفید و اجتناب از غذاهای بد نیست. این به معنی آگاهی یافتن در مورد بدن و پی‎بردن به این مسئله است که چگونه غذایی را که می‌خورید بهینه نمایید. همچنین، به معنی یادگیری این مسئله است که چگونه (وضعیت) گوارشتان را بهبودی ببخشید و جذب مواد مغذی کلیدی را به حداکثر برسانید که بدنتان به آنها نیاز دارد.

این غذاها را بخورید: غذاهایی که باید وارد معده‌ی خالی شوند

1. میوه‌ها‌ی تازه

میوه تازه

میوه‌ها یکی از گروه‌های غذایی بسیار سالمند: آنها پر از ویتامین، مواد مغذی، فیبر و آبند. اگر میوه را در رژیم غذایی‎ تلفیق کنید (که روش صحیح است)، از طریق جذب ویتامین و بهبود گوارش، منافع قوی‎تری به سیستم گوارشتان خواهد رسید. اگر روز را با خوردن میوه شروع کنید، از سیستم (گوارش) سم‌زدایی خواهد شد، انرژی بدنی زیادی به دست خواهید آورد، به کاهش وزنتان کمک خواهید کرد، انرژی لازم را به دست خواهید آورد و می‌توانید بر روی دیگر فعالیت‌های زندگی‌ تمرکز کنید. با گذشت زمان، شِکرهای ساده‌ی موجود در میوه‌ کاملا، در بدنتان جذب می‌شوند. اگر هنگام خالی بودن معده، میوه‌ها به تنهایی خورده شوند، همه‌ی مواد مغذی، فیبر و شکر‌های ساده‌ی موجود در آنها به صورت ساده‌تری، مراحل هضمشان را طی می‌کنند. براساس تحقیقات متداول، این «راه صحیحِ» سود بردن از میوه خوردن است.

2. بلغور جوی دوسر، گندم سیاه و حریره‌ی تهیه‌شده از آرد ذرت

به هنگام صبح یا خالی بودن معده، خوردن بلغور جوی دوسر به عنوان اولین غذا، مزایای متعددی دارد. اول اینکه، لایه‌ای را روی جداره‎ی معده ایجاد و این لایه از بوجود آمدن التهاب در بدن‌ جلوگیری می‌‌کند؛ این التهاب می‎تواند به طور طبیعی، «اسید هیدروکلریک» را بوجود آورد (HCL). همچنین، بلغور جوی دوسر محتوی فیبر قابل‌حل است؛ این فیبر به گوارش کمک می‌‌کند و کلسترول را کاهش می‌‌دهد. همچنین، گندم سیاه و حریره‌ی تهیه‎شده از آرد ذرت گوارش را تحریک می‌کند و در عین‎ حال، فشار خون و سطح کلسترول را پایین می‌‌آورد. آنها زهرابه‌ها و فلزهای سنگین را از روده‌ها می‌‌زدایند و برای مدتی طولانی، احساس سیری ایجاد می‌‌کنند.

3. عسل

عسل عسل به تحریک سیستم‌های ایمنی و گوارشتان کمک می‌‌کند. اثبات شده که عسل در زمینه‌ی «سندرم شکم تنبل» و دیگر مسائل مربوط به معده می‌تواند مفید باشد. همچنین، با خلاصی از شَرِ ویروس‌ها و باکتری‌های مضر، به عنوان عاملی پاک‌کننده عمل می‌‌کند.

4. تخم مرغ

تخم‌مرغ بسیار مفید است؛ مصرفش فواید متعددی برای سلامتی‎ دارد. چیزی که باعث می‌شود خوردنش به هنگام خالی بودن معده‌ بسیار مفید واقع شود این حقیقت است که تخم‌مرغ باعث می‌‌گردد که کاملا احساس سیری طولانی‌مدت داشته باشید. تحقیقات نشان داده‌اند که خوردن تخم‌مرغ به هنگام صبح مقدار کلی «کالری‌های روزانه»ی مصرفی را می‌‌کاهد؛ همچنین، تخم‌مرغ به کاهش میزان چربی کمک می‌‌کند.

این چهار غذا وضعیت کلی سلامتی‌ را بهبود می‌‌بخشند و به گوارش کمک می‌‌کنند؛ همچنین، غذاهای بسیار خوبی برای صبحانه محسوب می‌شوند. همراه با آگاهی از اینکه، چه غذاهایی را باید بخوریم، باید از غذاهایی نیز آگاه باشیم که هنگام خالی بودن معده، باید از آنها اجتناب نماییم. خوردن غذاهای بد در زمان نادرست می‌تواند به اعضای داخلی بدنتان آسیب بزند.

وقتی معده‌تان خالی است، از این شش غذا اجتناب نمایید

1. گوجه

گوجه
باوجود سرشار بودن گوجه از مواد غذایی و مقدار زیادی ویتامین C، در آن مقدار زیادی اسید تانیک هست؛ این مسئله خاصیت اسیدی را در معده‌تان افزایش می‌‌دهد و می‌تواند به زخم معده منجر شود. از گوجه در سالادی استفاده کنید که هنگام شام مصرف می‌ نمایید.

مشاهده موضوع پیشنهادی  چی بخوریم تا لاغر شویم ؟ | چه خوراکی هایی موجب لاغری می‌شوند؟

 

2. ماست

ماست دلیل اصلی «نخوردن ماست در زمان خالی بودن معده‌« این است که بخاطر خاصیت اسیدی زیاد اسید معده، مزایای باکتری‌های اسید لاکتیک موجود در ماست بی‌اثر می‌گردد. بنابراین، اگر هنگام صبح، به عنوان اولین غذا، ماست بخورید، این کار فواید چندانی برای سلامتی‌تان نخواهد داشت.

 

 

3. شکر فرآوری‌شده

همه می‌دانیم که مصرف مقدار زیاد شکر خیلی مضر است. اما آیا می‌ دانستید که به بیشتر غذاهای فرآوری‌شده، شکر اضافه می‌شود – همچون شربت ذرت با فروکتوز بالا؛ همچنین، شیرین‌کننده‌های دیگر (مثل مصرف مقدار زیادی نوشیدنی انرژی زا) همین تاثیر را روی معده دارند؟ شکری که به طور طبیعی، در میوه‌ها یافت می‌شود بوسیله‌ی فیبرش، تغلیظ می‌شود، اما مقادیر فراوان فروکتوز – بخصوص، در معده‌ی خالی – فشار زیادی را به کبد وارد می‌‌آورد و می‌تواند به وارد آمدن آسیب به آن منجر گردد. از خوردن پیراشکی به هنگام صرف صبحانه، خودداری نمایید …

4. موز

موز
موز یکی از بهترین غذاهای رژیمی شناخته‌شده است. موز شما را سیر و به رفع یبوست کمک می‌‌کند؛ همچنین، از نظر برخی از کارشناسان سلامتی، غذای بسیار خوبی تلقی می‌‌گردد. با این‎حال، در موز، مقدار زیادی منیزیم و پتاسیم هست؛ اگر هنگام خالی بودن معده، موز بخورید، این مسئله می‌‌تواند به برهم خوردن تعادل منیزیم و پتاسیم در بدنتان منجر شود. موز یکی از اصلی‌ترین نمونه‌های خوردن غذاهای مناسب در زمان نادرست است.

 

5. چای و قهوه

چای و قهوهنوشیدن قهوه درحالت خالی بودن معده خاصیت اسیدی را افزایش می‌‌دهد؛ در مقابل، این مسئله باعث ترش‎کردن معده و سوءهاضمه در تمام روز می‌شود.نوشیدن چای به هنگام خالی بودن معده می‌تواند ترشح اسید‌های معده را متوقف کند و اسید و صفرا در معده را کاهش دهد؛ دو ماده‌ی مذکور به گوارش غذاها کمک و در فرآیند ترشح اضافه‎کلسترول از بدن، نقش بسیار مهمی ایفا می‌‌کنند.

 

6. نوشیدنی انرژی زا

نوشیدنی انرژی زااگر غذایی در معده‌ نباشد، نوشیدنی انرژی زا به طور مستقیم، وارد جریان خون می‌شود. پس از ورود مواد انرژی زا به جریان خون، به سرعت، در سراسر بدنتان پخش می‌شود؛ این مسئله رگ‌های خونی را گشادتر می‌‌کند و به ایجاد احساس گرمی موقت، کاهش موقتی ضربان نبض و همچنین، فشار خون منجر می‌شود. نوشیدنی انرژی زا از معده، کلیه‌ها، شش‌ها، کبد و سپس، مغز می‌‌گذرد. وقوع این مسئله همیشه چندان طول نمی‌کشد؛ درحدود بیست درصد از نوشیدنی از معده می‌‌گذرد و در عرض یک دقیقه، به مغز می‌رسد. اگر در معده‌تان غذا وجود داشته باشد، تاثیراتش کمتر می‌شود و آسیب واردشده به اعضاء به حداقل می‌رسد. هنوز هم، تحقیقات قطعی نیستند؛ زمان غذا خوردن به اندازه‌ی چیزی که می‌خورید اهمیت دارد. سلامتی خوب با آگاهی درمورد چیزی که وارد بدن‌هایمان می‌‌کنیم و یادگیری درمورد این مسئله آغاز می‌شود که چگونه آن گزینه‌هایِ خوب غذایی را بهینه کنید.

چه غذاهایی را می توان با معده خالی خورد و از چه غذایی باید خودداری کرد
3.5 (70%) 2 vote[s]

نیلوفر سعیدی هستم؛ دانش‌آموخته رشته مطالعات‌فرهنگی و رسانه از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دوره کارشناسی رو هم در دانشگاه علامه طباطبایی، روابط عمومی خوندم. بیشتر پژوهش‌های دانشگاهی‌ رو درباره مصرف و سبک زندگی انجام دادم. در حال حاضر پرسونای بخش بازاریابی شرکت ریحون هستم و در ویدیوهایی که ریحون برای شبکه‌های اجتماعی می‌سازه، بازی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*