ساده ترین رژیم غذایی گیاهی برای فیتنس و لاغری و تناسب اندام

“این مقاله بر اساس زندگی واقعی و روزمره یک فرد گیاهخوار نوشته شده است”

نوشته لئو

من در زندگی بهترین تناسب اندام را دارم. از این که این مساله را عنوان می‌کنم بسیار خوشحالم. سال‌ها (همانقدر زیاد که می‌دانید) شرایط سلامتی وحشتناکی داشتم – اضافه‌وزن داشتم، تحرکی نداشتم، به مواد مخدر اعتیاد داشتم، سیگار می‌کشیدم و بیش از اندازه کار می‌کردم. حالا پس از ۵ سال سلامت زندگی کردن، ۳۲ کیلو سبک‌تر شده‌ام. حتا شاید از دوران دبیرستانم هم لاغرترم و سایز شلوارم اندازه‌ی سایز شلوار دوران دبیرستانم شده است (۳۱ اینچ) – البته بسیار قوی‌تر از آن دورانم هستم. مهمتر آنکه تناسب اندام بهتری دارم. می‌توانم بدوم، ورزش کنیم، پیاده‌وی کنم و هر فعالیتی را بهتر از آن دوران انجام دهم. اما چطور به تمام این‌ها دست یافته‌ام؟ با تغییر آهسته. رژیم هوسی یا کاهش وزن سریع نداشته‌ام. در هیچ چیز افراط نکرده‌ام. همه چیز به زندگی سالم‌تر، خوردن کل غذا و فعال بودن در اغلب روزها بر می‌گردد. فکر کردم امروز کمی در مورد این مساله بگویم که چطور غذا می‌خورم. این به این معنا نیست که باید دقیقا آن را کپی‌برداری کنید فقط به دیگران بگویید که مسیر مشابهی را پیش بگیرند.

“فلسفه‌ی کلی‌ام در مورد غذا خوردن”

– در هیچ چیزی افراط نمی‌کنم

طی چند سال در رژیم غذایی‌ام تغییرات اندکی ایجاد کرده‌ام و دریافته‌ام که این بهتر است: اگر به دنبال تغییرات بزرگ باشید از آن بیزار خواهید شد و مدت طولانی آن را دنبال نخواهید کرد. اما میوه و سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید و این کار سختی نیست. ماه بعد آب معمولی را جایگزین سودا کنید و این به این معنا نیست که خودتان را از آن محروم کنید.

– آهسته غذا می‌خورم

بسیار خب… نه همیشه اما بیشتر مواقع. آهسته غذا خوردن این امکان را به من می‌دهد که در مورد مزه‌ی غذای سالمی که می‌خورم بیاندیشم و همزمان کمتر بخورم و کماکان احساس سیری کنم (نه احساس پری).

– غذاهای واقعی می‌خورم

سبزیجات و میوه، مغزها و دانه‌های خام، انواع لوبیا‌ها و غلات کامل می‌خورم. گاهی غذایم فراوری‌شده است اما غالبا چیزیست که در فروشگاه و بخش‌های مختلف سوپرمارکت (یا بازار کشاورزان) می‌یابید.

– گیاه می‌خورم

بیشتر به دلیل دلسوزی (کشتن حیوانات برای لذت بردن احساس خوبی به من نمی‌دهد و این ایده شخصی من است) این کار را می‌کنم اما متوجه شده‌ام که راهی عالی برای سالم غذا خوردن است. البته ممکن است گیاه‌خوار باشید و سالم هم نباشید (گوشت‌ها و شیرینی‌های فراوری‌شده‌ی قلابی بخورید!!!) اما اگر گیاه‌خوار کامل باشید به سختی ممکن است اشتباه کنید. البته به عنوان گیاه‌خوار رساندن پروتئین به بدن هم کار آسانیست.

– از غذا خودن لذت می‌برم

به دنبال غذاهای سالمی می‌گردم که عاشق‌شان هستم (مثلا توت‌ها) و به آنها می‌اندیشم. حالا شیرینی‌جات هم می‌خورم اما در مقدار کم و از میزان اندک آن لذت می‌برم. یکبار در هفته پیتزا می‌خورم و بسیار هم خوشمزه است. سالم غذا خوردن به معنی محروم کردن خود نیست بلکه به این معنیست که باید راهی برای لذت بردن و همزمان داشتن زندگی سالم بیابید.

“رژیم غذایی پیشنهادی”

این ماه گزینه‌های کمتر سالم‌ام را به شنبه‌ها انتقال داده‌ام (با الهام از کتاب تیم فریس (بدن چهار ساعته)). این به این معناست که فقط شنبه‌ها پاستا، پیتزا، شیرینی‌جات، نوشیدنی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده می‌خورم. این روش من را لاغرتر هم کرده و آن را به شما هم توصیه می‌کنم. باقی روزهای هفته بر اساس رژیم آهسته‌ی کربوهیدراتی تیم اما به مدل خودم (مدل لئو) غذا می‌خورم. یعنی کمی میوه و کمی غلات کامل می‌خورم و گوشت نمی‌خورم. غذاهای سرخ‌کرده نمی‌خورم و نوشیدنی‌های کالری دار نمی‌نوشم یا کربوهیدرات سفید نمی‌خورم (پاستا، نان، برنج، سیب‌زمینی، پیتزا).

“غذایی که می‌خورم”

– حبوبات – عدس، لوبیا سیاه، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، و سویا
– مغزها و جوانه‌ها – بادام و گردوی خام، و جوانه، روغن زیتون و آواکادو
– سبزیجات – انواع سبزیجات مثل کلم پیچ، اسفناج، برگ چغندر و کلم بروکلی. هویج و انواع فلفل‌ها و جوانه‌ها و…
– میوه‌ها – توت، سیب، پرتقال، و کمی میوه خشک مثل کشمش. در حد تعادل.
– غلات کامل – جوی دوسر، نان‌های غله‌ی بدون آرد حزقیل و کینوآ (به لحاظ فنی غله نیست). یعنی پاستا یا مافین‌های غله کامل یا موارد این چنین ای نمی‌خورم.
وعده‌های غذایی‌ام
یک روز معمولی‌ام معمولا این چنین است:
– صبحانه: هر روز صبح برای آخر صبحانه جو دوسر می‌خورم (معمولا بین ساعات ۱۰ و نیم و ۱۱ و نیم). آن را می‌پزم و با بذر کتان، دارچین، زغال اخته، بادام خام، کمی کشمش و مقداری موز و تمشک مخلوط می‌کنم.
– نهار: یک ظرف بزرگ سالاد با کلم پیچ، اسفناج، انواع جوانه‌ها، آواکادو، حبوبات، مغزهای خام و کمی میوه با سس بالزامیک. گاهی هم توفوی سبزیجات می‌خورم.
– اسنک: اگر بعد از ظهر گرسنه باشم کمی مغز خام، میوه‌ی خشک، یا سبزیجات و هموس می‌خورم.
– شام: حبوبات و سبزیجات یا توفوی سبزیجات یا سبزیجات چیلی با حبوبات می‌خورم. این وعده‌ی غذایی متفاوت است. گاهی حبوبات به سبک هندی یا به سبک مکزیکیست. معمولا سبزیجات از نوع سبز مثل کلم‌پیچ، کلم بروکلی یا برگ چغندر است. گاهی کینوآ .
این گونه است. با گذر زمان دریافتم که به غذایی کمتر از آنچه که عادت داشتم نیاز دارم. آهسته غذا میل کنید و ببینید که با غذای کمتر احساس سیری می‌کنید.

مشاهده موضوع پیشنهادی  فهرست غذایی مناسب برای تغذیه در دوران بارداری و حاملگی

“و اما نتیجه “

سابق بر این در طول هفته خودم را گول می‌زدم – اینجا مافین غله کامل، آنجا کمی پیتزا و از آنچه که باید می‌خوردم. اما وقتی همه چیز را برای شنبه‌ها گذاشتم به من کمک کرد باقی روزهای هفته با خودم صادق باشم. صادقانه بگویم که از خوردن غذای کامل لذت می‌برم. از این که سبک‌تر و لاغرتر باشم لذت می‌برم. از خوردن این غذاها عضله گرفته‌ام هرچند که بعدها بیشتر روی عضله‌سازی تمرکز می‌کنم. سریع‌تر از همیشه می‌دوم. بیشتر از قبل می‌توانم شدیدتر ورزش کنم. اخیرا برای شاخص‌های مختلف سلامتی آزمایش داده‌ام و همه چیز عالی بوده است. سبک غذ خوردن واقعا زندگی‌ام را تغییر داده است.

“چند نکته برای پاسخ دادن به پرسش‌های بالقوه”

– سویا ماده‌ی ناسالمی نیست. ممکن است در مقالاتی نایاب در اینترنت مطالبی در مورد سویا خوانده باشید (معمولا بر مبنای مقالات گمراه‌کننده‌ای از بنیاد Weston A. Price) اما تمام آنها تفاسیر نادرستی از علم‌اند. خودم در حد متعادل سویا می‌خورم و معمولا سویا در اشکال طبیعی‌اش را می‌خورم (توفو، تمپه، اِدامامِه، برخی از شیرسویاهای طبیعی). هیچگاه چربی اضافه نداشته‌ام و واقعا سالم‌ام. به جای اشاره به توضیحات علمی این مساله که چرا سویا سالم نیست به من مطالعات واقعی نشان دهد که نشان دهد مصرف متعادل مقداری سویای طبیعی (نه پروتئین سویا) سبب بروز مشکلات سلامتی شده است.

– با رژیم گیاه‌خواری و در صورت خوردن غذای کامل می‌توانید به اندازه‌ی کامل پروتئین، کلسیوم و آهن مورد نیاز بدن‌تان را تامین کنید.

– از دید من شکر نوعی جانک‌فود است و جانک‌فودها عبارتند از پاستای آرد سفید، نان و چیپس. در واقع کالری‌های بی‌ارزشی هستند. مصرف متعادل غلات کامل مواد مغذی و فیبر لازم را تامین می‌کند.

– مصرف متعادل گوشت زیانی برای سلامت ندارد – خصوصا اگر گوشت حیواناتی را انتخاب کنید که با علف تغذیه شده باشند و چرای آزاد داشته‌اند.

 “بنابراین تنها علت غذا خوردن رسیدن به لذت است , یعنی چون مزه‌شان را دوست داریم”

ساده ترین رژیم غذایی گیاهی برای فیتنس و لاغری و تناسب اندام
۳.۷ (۷۳.۳۳%) ۳ votes

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*