طرز تهیه انواع کوکوی سیب زمینی خوشمزه

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که خسته از سرکار یا خرید بیایید و زمان زیادی برای تهیه شام نداشته باشید، در این صورت احتمالا سراغ غذاهای حاضری می‌روید. یکی از بهترین گزینه‌ها در چنین شرایطی کوکو است. کوکو غذایی ایرانی است که با نان خورده می‌شود. ماده اصلی این غذا تخم مرغ است که با توجه به نوع کوکو با مواد دیگر مثل سیب زمینی یا سبزی مخلوط می‌شود. کوکو را معمولا با کاهو، گوجه فرنگی و خیار به صورت ساندویچ می‌خورند. کوکو بیش‌ از 20 نوع دارد که اسم خیلی از آن‌ها تا به حال به گوش ما نخورده است و بیش‌تر افراد با کوکوی سیب‌زمینی و سبزی آشنا هستند. از انواع کوکو می‌توان به کوکوی سبزی، کنگر، بادمجان، گل کلم، کدو حلوایی و سیب‌زمینی اشاره کرد که در ادامه درباره کوکوی سیب زمینی و طرز تهیه آن صحبت می‌کنیم.

طرز تهیه کوکوی سیب زمینی آب پز

طرز تهیه کوکوی سیب زمینی نسبتا آسان است و با دو روش پخته می‌شود. بعضی‌ها کوکو را با سیب زمینی خام و برخی دیگر با سیب زمینی پخته تهیه می‌کنند و این کاملا سلیقه‌ای است. برای تهیه کوکو به هر دو روش مواد زیر را تهیه کنید:

مواد لازم:

 • سیب زمینی
 • تخم مرغ
 • نمک و فلفل
 • پیاز (اختیاری)

ابتدا  5 عدد سیب زمینی‌ متوسط را کامل شسته و همراه با آب در قابلمه بگذارید تا بپزد. هنگامی که سیب زمینی‌ها پخته شد، پوست آن را بگیرید و رنده کنید. بهتر است که نه از رنده درشت و نه از رنده ریز استفاده کنید و سیب زمینی‌ها را با اندازه متوسط رنده کنید. با این روش می‌توانید به جای رنده کردن، سیب زمینی‌ها را له کنید. اگر دوست دارید برای اینکه کوکو طعم بهتری داشته باشد، یک عدد پیاز را رنده کنید و آب آن را کامل بگیرید. در یک کاسه، سیب زمینی‌ها را همراه با پیاز رنده شده، نمک و فلفل بریزید و 3 عدد تخم‌مرغ به آن اضافه کنید. مواد را خوب هم زده و مخلوط کنید تا یکدست شود. روغن مایع را در تابه روی حرارت گرم کنید و بعد از داغ شدن، مایه کوکو را با دست به صورت دایره درآورده و در روغن بگذارید. توجه داشته باشید که روغن حتما داغ شده باشد تا مایه کوکو خود را بگیرد. بعد از اینکه یک طرف آن سرخ شد، آن را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود. این مقدار از موادی که ذکر شد برای چهار نفر کافی است.

 

طرز تهیه کوکوی سیب زمینی آب پز

طرز تهیه کوکو سیب زمینی خام

کوکو سیب زمینی خام این مزیت را دارد که زمان کم‌تری برای تهیه آن صرف می‌شود و لازم نیست از قبل سیب زمینی‌ها آب‌پز شوند. برای تهیه کوکو به این روش مانند روش قبلی سیب زمینی، تخم مرغ، نمک و فلفل لازم است. ابتدا سیب زمینی‌ها را شسته و پوست گرفته و رنده کنید. پیاز را هم رنده کرده و وقتی آب آن را کامل گرفتید با سیب‌زمینی مخلوط کنید. مقداری نمک و فلفل به آن اضافه کرده و در نهایت به آن تخم مرغ هم بزنید. در یک تابه مقداری روغن بریزید و بگذارید روی حرارت تا داغ شود. مایه کوکو را به شکل دایره‌ای روی روغن بریزید و بگذارید تا یک طرف آن سرخ شود و بعد آن را برگردانید.

طرز تهیه کوکو سیب زمینی خام

نکاتی برای تهیه کوکوی سب زمینی خوشمزه و اصولی

 • کوکوی سیب زمینی را بدون پیاز هم می‌توان درست کرد اما بهتر است که پیاز رنده شده هم به مایه کوکو اضافه شود تا خوش‌طعم و عطر شود.
 • زمانی که پیازها را رنده می‌کنید، حتما آب آن را بگیرید تا کوکو وا نرود.
 • برای اینکه کوکو طعم و عطر بهتری داشته باشد بهتر است از سبزیجات معطر مانند جعفری و نعناع استفاده کنید. به این منظور سبزی‌ها را ریز خرد کنید و به مایه کوکو اضافه کنید.
 • تخم مرغ باعث می‌شود که مایه کوکو خود را بگیرد و موقع برگرداندن کوکو، از هم نپاشد. برعکس آن اگر میزان تخم مرغ زیاد شود هم مایه وا می‌رود.
 • ضخامت کوکو بستگی به سلیقه شما دارد، اگر دوست دارید کوکو کمی ترد باشد، آن را با دست یا قالب به شکل دایره‌های نازک دربیارید. اگر کوکوی نرم دوست دارید، بهتر است مایه را در روغن داغ پهن کنید و زمانی که خودش را گرفت آن را برش بزنید تا بتوانید برگردانید. توجه داشته باشید که کوکو خیلی ضخیم نشود تا داخل آن پخته شود. ضخامت کوکو باید بین 0/5 تا 2 سانتی‌متر باشد.
 • ادویه مناسب برای کوکو فلفل و زردچوبه است ولی اگر می‌خواهید کوکو شیرین باشد به آن زعفران هم اضافه کنید.
 • مقدار روغن برای تهیه کوکو باید به اندازه‌ای باشد که وقتی کوکو سرخ و آماده شد روغن زیادی در تابه نماند یا آنقدری نباشد که وسط کار مجبور به اضافه کردن روغن شوید.
 • می‌توانید به دلخواه  قارچ خرد شده یا مرغ ریش ریش هم به کوکو اضافه کنید.
مشاهده موضوع پیشنهادی  11 غذایی که سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کرده و شما را سالم‌ تر نگه می‌دارند

 

نکاتی برای تهیه کوکوی سب زمینی خوشمزه و اصولی

کتلت سیب زمینی

کتلت سیب زمینی درواقع همان کوکوی سیب زمینی هست که گوشت چرخ کرده هم به مواد آن اضافه شده است. برای تهیه کتلت سیب زمینی، ابتدا سیب زمینی‌ها را آب‌پز کرده و بعد رنده کنید. گوشت چرخ کرده را با نمک، فلفل، پیاز رنده شده و زردچوبه ورز دهید و تخم مرغ و سیب‌زمینی زنی را به آن اضافه کنید. در یک تابه روغن را گرم کنید و مایه را به شکل گلوله‌های کوچک در آرد سوخاری بغلتانید و در روغن بریزید. زمانی که یک طرف آن سرخ شد، آن را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود. در نظر داشته باشید که هرچقدر گوشت را بیش‌تر ورز دهید، چسبندگی آن بیش‌تر شده و وا نمی‌رود.

کتلت سیب زمینی

انواع کوکو سیب زمینی

کوکو سیب زمینی انواع مختلفی دارد و ما بیش‌تر با نوع ساده و اصلی آن آشنا هستیم. اگر می‌خواهید کوکو سیب زمینی متفاوت و متنوع را امتحان کنید، به ادامه مطلب نگاهی بیندازید تا با انواع آن آشنا شوید.

کوکو سیب زمینی گیشنیز

مواد لازم:

 • سیب زمینی
 • گشنیز
 • آرد سوخاری
 • پودر سیر
 • نمک و فلفل
 • تخم مرغ

سیب زمینی ها را آب پز کرده و له یا رنده کنید. از طرف دیگر گشنیز را هم خرد کنید و با سیب‌زمینی رنده شده، آرد سوخاری، نمک و فلفل و تخم‌مرغ مخلوط کنید. مایه کوکو را با قالب یا با دست داخل تابه روی روغن داغ بریزید و زمانی که یک طرف آن سرخ شد آن را برگردانید.

کوکو سیب زمینی گیشنیز

کوکو سیب زمینی و هویج

مواد لازم:

 • سیب زمینی
 • هویج
 • پیاز قرمز
 • تخم مرغ
 • نمک و فلفل
 • زعفران
 • روغن

سیب زمین آب پز را رنده کرده و همراه با هویج و پیاز رنده شده مخلوط کنید.  در کاسه‌ای دیگر تخم مرغ را بشکنید و حسابی هم بزنید تا یکدست شود و به آن نمک و فلفل و مقداری زعفران دم شده اضافه کنید. به دلیل اینکه علاوه بر سیب‌زمینی در این کوکو، هویج هم وجود دارد بهتر است که از یک عدد هویج و یک عدد سیب زمینی استفاده کنید و تعداد تخم‌مرغ هم سه عدد کافی است. هویج و سیب زمینی را با تخم مرغ مخلوط کنید و با استفاده از قالب یا به صورت دستی در روغن داغ بریزید تا سرخ شود.

کوکو سیب زمینی با پیازچه

مواد لازم:

 • سیب زمینی
 • تخم مرغ
 • پیازچه
 • نمک و فلفل
 • پیاز

ابتدا سیب زمینی را خام یا پخته رنده کنید و همراه با پیاز رنده‌ شده‌ای که آب آن گرفته شده است، مخلوط کنید. پیازچه‌ها را ریز خرد کرده و همراه با تخم مرغ به آن اضافه کنید و به آن نمک و فلفل هم بزنید. مایه کوکو را حسابی ورز دهید و در یک ظرف در دار در یخچال بگذارید. بعد از یک ساعت آن را بردارید و در روغن گرم روی حرارت بگذارید تا سرخ شود.

کوکو سیب زمینی با پیازچه

کوکو سیب زمینی پنیری

ابتدا سیب زمینی را آب‌پز کرده و به صورت پوره دربیاورید. سپس تخم مرغ، نمک، فلفل و پنیر پیتزای رنده شده را با هم مخلوط کنید و به صورت دایره‌های کوچک دربیارید. روغن را در تابه گرم کنید و کوکوها را در آن بریزید تا سرخ شود. برای اینکه کوکو عطر و طعم خوبی داشته باشد مقداری تره هم به مواد کوکو اضافه کنید.

کوکو سیب زمینی پنیری

کوکو سیب زمینی شکم‌ پر

طرز تهیه کوکوی سیب زمینی شکم‌پر شبیه به کوکوی معمولی است و فقط داخل آن مواد دیگری قرار می‌گیرد. برای تهیه مایه داخل سیب زمینی، ابتدا پیازها را نگینی خرد کرده و در روغن تفت دهید. سپس مقداری گوشت چرخ کرده را در تابه بریزید تا با پیازها بپزد. مقداری رب گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و ادویه را به آن اضافه کنید. وقتی مواد پخته شد صبر کنید  تا سرد شود. مقداری از مایه کوکو را بردارید و در دست خود پهن کرده و انازه یک قاشق به آن از موادی که درست کردید بزنید و مقداری پنیر پیتزا ریخته ببندید.

طرز تهیه انواع کوکوی سیب زمینی خوشمزه
4 (80%) 2 vote[s]

نیلوفر سعیدی هستم؛ دانش‌آموخته رشته مطالعات‌فرهنگی و رسانه از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دوره کارشناسی رو هم در دانشگاه علامه طباطبایی، روابط عمومی خوندم. بیشتر پژوهش‌های دانشگاهی‌ رو درباره مصرف و سبک زندگی انجام دادم. در حال حاضر پرسونای بخش بازاریابی شرکت ریحون هستم و در ویدیوهایی که ریحون برای شبکه‌های اجتماعی می‌سازه، بازی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*