برگزاری آزمون کنکور و خوراکی های مناسب برای قبل از امتحان کنکور

آیا با خوراکی های مناسب برای قبل از امتحان کنکور آشنا هستید ؟

کنکور در بسیاری از کشور ها به ویژه ایران، مقطع مهمی از تحصیل هر فرد به حساب می آید. کنکور در کشور های اروپایی در قالب امتحان ورودی به دانشگاه تعریف می شود. به طور کلی کنکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش دانسته‌های علمی داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها، در برخی از کشورها مثل ایران، چین، ترکیه و کره جنوبی برگزار می‌شود؛ این در حالی است که این نوع آزمون‌ها در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا به شکل دیگری برگزار می شوند.

کنکور در ایران چگونه است؟

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند؛ متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی در ایران است. این آزمون سالی یک بار در تیر ماه برگزار می‌شود و از سال ۱۳۹۱ به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر به‌طور جداگانه در حال برگزاری است. اولین کنکور رسمی ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اولین دوره کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طراحی شده بود. گفتنی است که آزمون سال ۱۳۹۶، چهل و نهمین آزمون کنکور ایران بود.

در 10 سال گذشته، توجه داوطلبان کنکور به رشته تجربی بیشتر از گذشته شده است؛ به طوری که تعداد شرکت کنندگان داوطلبان در کنکور تجربی سال ۱۳۹۵ به ۵۱۹ هزار و ۴۸۸ نفر رسید؛ این در حالی است که در همین سال، تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی فیزیک به ۱۶۲ هزار و ۸۷۹ نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور علوم انسانی به ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور هنر ۵۴ هزار و ۶۹۷ نفر و در کنکور منحصراً زبان به ۱۱۵ هزار و ۷۱۰ نفر رسیده‌است. این عدد ها، نشان از بیشتر شدن علاقه داوطلبان به شرکت در رشته های مختلف است. طبق این آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سال ۹۵ بیش از ۳ برابر داوطلبان کنکور ریاضی فیزیک و علوم انسانی بوده که در نوع خود بسیار شگفت انگیز است.

مشاهده موضوع پیشنهادی  طرز تهیه چند نوع اسموتی خوشمزه

کنکور در ایران چگونه است؟

تغذیه مناسب برای کنکور

داشتن خواب مناسب، تغذیه درست و کم کردن استرس، از نکات بسیار مهم قبل از امتحان کنکور هستند که هر یک، تاثیر بسیار زیادی در بازدهی و نتیجه کنکور دارند. در ادامه با خوراکی های مناسب برای کنکور ببیشتر آشنا خواهید شد.

از خوردن خوراکی های با قند ساده پرهیز کنید

از خوردن غذا ها و خوراکی هایی با قند ساده مثل قند، شکر، مربا، نوشابه و شکلات پرهیز کنید. این کار در حفظ آرامش و تمرکز داوطلبان تاثیر دارد. مصرف اینگونه خوراکی های باعث بالا رفتن ناگهانی قند خون شده که در نتیجه ترشح انسولین در بدن افزایش پیدا می کند. در پی این افزایش داوطلب با افت قند خون، خستگی، بی حوصلگی و سردرد همراه خواهد بود. به طور کلی توصیه می شود به جای این خوراکی ها، از مواد حاوی فیبر مثل خرما استفاده شود.

خواب مناسب و کاهش استرس هنگام امتحان و کنکور

خواب مناسب و کاهش استرس هنگام امتحان و کنکور

خواب کامل و مناسب، تاثیر بسیار زیادی در کاهش اضطراب، افزایش تمرکز و بهبود فراگیری درس را دارد. نکته بسیار مهم در مورد موضوع خواب، شب قبل از امتحان است. برای اینکه فرد در روز امتحان تمرکز، شادابی و انرژی بیشتری داشته باشد، لازم است شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشد؛ به همین دلیل برای داشتن خواب خوب به همراه آرامش، بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر یا ماست کم چرب مصرف کنید. چرا که نوشیدن شیر یا خوردن ماست به میزان قابل توجهی آرامش فرد را تامین می کند. به طور کلی مصرف شیر و لبنیات در برنامه روزانه افراد کمک زیادی به عملکرد بهتر در روز امتحان می کند؛ گفتنی است که این مواد به دلیل دارا بودن کلسیم، کارکرد سلول های عصبی اثر مطلوبی دارند.

برگزاری آزمون کنکور و خوراکی های مناسب برای قبل از امتحان کنکور
5 (100%) 1 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*