چنگال |تاریخچه چنگال | چنگال و فرهنگ غذای ایرانی

آیا با تاریخچه چنگال آشنا هستید ؟ اولین بار چه زمانی و چه کسانی از چنگال استفاده کردند ؟

از گذشته تا به امروز، غذا یک عضو جدانشدنی از زندگی انسان‌ها بوده است. مردم سراسر جهان، روزانه به‌طور متوسط سه وعده غذایی مصرف می‌کنند؛ نوع، طعم و حجم این غذاها، بسته به عادت‌های غذایی کشورها و مردم آن، کاملاً متفاوت هستند؛ برای مثال مردم کشور آمریکا علاقه زیادی به مصرف گوشت قرمز دارند. از سوی دیگر مردم ساکن شرق آسیا، به میزان زیادی از غذاهای دریایی مثل خرچنگ و انواع ماهی استفاده می‌کنند. در کشور ایران هم استفاده از غذاهای برنجی و خورش‌ها به همراه کباب‌ها از عادت‌های اصلی غذایی ایران هستند؛ خوردن هر یک از این غذاها، نیاز به یک وسیله‌ای مخصوص دارد؛ برای مثال گوشت استیک را اصولاً با کارد یا چاقوی مخصوص به همراه چنگال می‌خورند؛ از سوی دیگر در کشورهای شرق آسیا، بیشتر غذاها مثل نودل را با چوب‌های مخصوص می‌خورند؛ در کشور ایران هم وسیله اصلی برای خوردن غذا، قاشق و چنگال است؛ قاشق و چنگالی که برای خوردن انواع برنج و غذاهای خورشی به همراه کباب‌ها استفاده می‌شود؛ گفتنی است که در کشور ایران هم برای خوردن انواع استیک یا حتی بعضی از غذاهای دریایی، قاشق جای خود را به چاقو یا کارد داده و وسیله اصلی غذا خوردن چیزی شبه به همان کارد و چنگال می‌شود. حالا سؤال اینجاست که این کارد، قاشق و از همه مهم‌تر چنگال، چگونه اختراع شدند و چه شد که مردم سراسر جهان، تصمیم گرفتند که برای خوردن غذا، از سه وسیله کارد، قاشق و چنگال استفاده کنند.

چنگال | وبسایت سرویس سفارش آنلاین غذا ریحون | تاریخچه چنگال

تاریخچه قاشق و چنگال

به‌طور کلی نظریه‌های زیادی برای زمان و موقعیت مکانی اختراع چنگال در سراسر جهان وجود دارد؛ اما بر اساس جدیدترین اطلاعات منتشر شده، چاقوهای سنگی، جزو اولین و قدیمی‌ترین اختراع‌های بشر بوده است؛ مردم زمان‌های بسیار قدیم، از خرد کردن و قطعه‌قطعه کردن تخته‌های سنگی، ابزارهای مختلفی برای خود درست می‌کردند. یکی از این ابزارها، چاقوها و خنجرهای دستی بوده که برای شکار و تکه کردن گوشت حیوان‌ها استفاده می‌شد. بر اساس گفته بسیاری از تاریخ‌شناسان، انسان‌های زمان‌های گذشته، فقط از چاقوهای سنگی برای خوردن غذا استفاده می‌کردند؛ اما رفته‌رفته با پیشرفت تفکر و علم، ایده ساخت قاشق و چنگال به ذهن انسان‌ها رسید. مثل چاقوهای سنگی، اولین قاشق و چنگال‌ها هم از جنس سنگ بودند و شکل ظاهری خاصی نداشتند؛ اما رفته‌رفته با گذشت زمان، قاشق و چنگال، شکل ظاهری مشخصی به خود گرفتند و کم‌کم وارد سفره غذای انسان‌ها شدند. قاشق و چنگال در گذر زمان، کم‌کم به سراسر جهان راه پیدا کردند و بر اساس عادت‌های غذایی هر منطقه، کاربرد خاصی به این دو وسیله اختصاص پیدا کرد. در زمان‌های اولیه پیدایش قاشق و چنگال در زندگی آدم‌ها، عده زیادی آن را نشانه سلاح شیطان می‌دانستند؛ به‌طوری‌که در بسیاری از فیلم‌های قدیمی و حتی کارتون‌های کودکان، شیطان یک سلاح به همراه خود داشت که سر آن سه‌نقطه تیز داشت که شباهت زیادی به چنگال‌های امروزی داشت. در آغاز ساخت وسیله‌های مخصوص برای خوردن غذا، تنها چاقوهای سنگی و قاشق وجود داشت، به‌طوری‌که قبل از انقلاب آمریکا، در این کشور هیچ‌کس از چنگال استفاده نمی‌کرد؛ اما با گذشت زمان، کم‌کم چنگال به سفره غذای اشرافیان و افراد ثروتمند و حکومتی کشورهای اروپایی راه پیدا کرد. بر اساس اطلاعات منتشر شده در تاریخ کشورهای اروپایی، تعدادی از پادشاه‌های مشهور مثل الیزابت اول انگلستان غذا را با دست می‌خوردند. از سوی دیگر گفته‌شده که هانری هشتم، پادشاه انگلستان، به تقلید از رسم و سنت مردم ایتالیا، برای اولین بار چنگال را بر سر سفره غذای خود آورد که در نتیجه آن، هانری هشتم سه عدد چنگال داشت که برای هر وعده غذایی، یکی از آن‌ها را برای خوردن غذا انتخاب می‌کرد.

انواع-قاشق-چنگال-چنگال | وبسایت سرویس سفارش آنلاین غذا ریحون | تاریخچه چنگال

ورود قاشق و چنگال به ایران

ورود قاشق و چنگال به فرهنگ و آداب‌ و رسوم ایران، به حدود 120 تا 130 سال پیش برمی‌گردد. این ابزار خوراکی فرهنگی، در راستای سفرهای پی‌درپی ناصرالدین‌شاه به کشورهای خارجی وارد ایران شده است. ناصرالدین‌شاه پس از بازگشت از سفرهای متعدد به کشورهای اروپایی، سوغاتی‌های مختلفی مثل کالسکه و ماشین‌دودی یا ساخت ساختمان‌های بلند را برای ایران با خود به همراه آورد. در حاشیه یکی از این سفرها، ناصرالدین‌شاه قاشق و چنگال را برای ایران از کشورهای اروپایی سوغاتی آورد. بعد از ورود این دو وسیله به ایران، صدراعظم ناصرالدین‌شاه با آداب‌ و رسوم غذا خوردن اروپایی‌ها آشنا بود و شروع به خوردن غذا با قاشق و چنگال کرد. در نتیجه این اتفاق، دیگر پیروان و درباریان به همراه اشرافیان و افراد ثروتمند دولت، به تقلید از صدراعظم ناصرالدین‌شاه، شروع به استفاده از قاشق و چنگال به هنگام غذا خوردن کردند. پس از گذشت زمان کوتاهی، این فرهنگ غربی، کم‌کم در میان تمام مردم شهر رواج پیدا کرد و کم‌کم تبدیل به یک فرهنگ عمومی برای غذا خوردن در ایران شد. در آن زمان قاشق و چنگال‌ها از نقره و مس ساخته می‌شدند و در بعضی موارد سنتی، شاهد قاشق و چنگال‌های روحی هم بودیم. گفتنی است که بسیاری از اشرافیان و افراد ثروتمند جامعه، برای جلب‌توجه و نمایش به دیگر افراد جامعه، برای غذا خوردن از قاشق و چنگال از جنس طلا استفاده می‌کردند. اما طولی نکشید که این عادت نمایشی، جلوه بدی در میان مردم پیدا کرد و محبوبیت خود را از دست داد.

انواع-قاشق-چنگال

بهترین قاشق و چنگال‌ها کدام‌اند؟

در زمان‌های گذشته، بیشتر قاشق و چنگال‌ها، از فلزهای گران‌بها مثل طلا و نقره ساخته می‌شدند؛ اما امروزه با افزایش جمعیت و همه‌گیر شدن این وسیله مصرفی، دیگر خبری از طلا و نقره نیست و بیشتر کارخانه‌های ساخت لوازم مصرفی خانگی، از استیل یا همان فولاد ضدزنگ برای ساخت قاشق و چنگال استفاده می‌کنند. بهترین جنس برای ساخت قاشق و چنگال، ترکیب استیل سبک با عناصر وانادیوم و تیتانیوم است؛ همچنین برای جلوگیری از زنگ زدن این فلز، از ترکیب‌هایی مثل نیکل و کروم هم در آن استفاده می‌شود. بهترین کارخانه‌ها و در اصل بهترین محصول‌های قاشق چنگال در سراسر جهان، به برندهای معروفی مثل بوگاتی، سولایتر، وی ام اف، زولینگن آلمان، سرویس ام جی اس و نیولایف تعلق دارند؛ گفتنی است که به هنگام خرید قاشق و چنگال، بودجه شما، عامل بسیار مهم در انتخاب نهایی شما است؛ چراکه محصول‌های برندهای معرفی‌شده، عموماً قیمت بسیار زیادی دارند و تمام قشرهای جامعه، توانایی خرید آن‌ها را ندارند و در اصل محصول‌های این برندها، جزو کالاهای لوکس لوازم‌خانگی غیربرقی مصرفی به‌حساب می‌آیند. از سوی دیگر در کشور ایران، برندهایی مثل استیل پاشا، زرناب، ناب استیل و استیل ایران، سرویس‌های قاشق چنگال هم مجلسی و هم ساده و کاربردی را برای تمام قشرهای جامعه تولید و عرضه می‌کنند. هم‌چنین این کارخانه‌ها، محصول‌های ویژه‌ای برای هتل‌ها و رستوران‌های بزرگ دارند که با ظرفیت تولید خاصی به بازارهای داخلی کشور عرضه می‌شوند. گفتنی است که سرویس‌های قاشق و چنگال چینی، به دلیل داشتن جنس و کیفیت قابل‌قبول به همراه قیمت مناسب، بخش عمده از بازار ایران و در نتیجه سفره غذای خانه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین برای خرید یک سرویس قاشق چنگال معمولی در ایران، از بازه قیمت 250 هزار تومان تا 1 میلیون تومان باید هزینه کرد؛ از سوی دیگر برای خرید سرویس‌های لوکس خارجی، هزینه بسیار بیشتری را باید پرداخت کرد.

انواع-قاشق-چنگال

چگونه از قاشق و چنگال استفاده کنیم؟

چاپ استیک یا همان چوب‌های غذا برای اولین بار توسط چینی‌ها اختراع شد. چینی‌ها برای پختن غذا، برداشتن تکه‌های گوشت یا سرخ کردن سبزی‌ها، از چوب‌های باریک و نوک‌تیز استفاده کردند. مردم این کشور از کار کردن با این چوب‌ها لذت می‌بردند و همین موضوع باعث شد تا تبدیل به عادت غذایی آن‌ها شود. بعد از گذشت زمان کوتاهی، استفاده از چوب‌های غذا، به کشورهای ژاپن، کره و حتی بخش‌هایی از کشور مالزی رواج پیدا کرد. در کشورهای اروپایی، به دلیل این‌که برنج جزو وعده‌های اصلی غذایی نیست، از قاشق برای خوردن سوپ استفاده می‌کنند. اروپایی‌ها برای خوردن غذا عموماً از کارد و چنگال استفاده می‌کنند؛ مردم این قاره چاقو را سمت راست بشقاب و چنگال را سمت چپ بشقاب می‌گذارند؛ از سوی دیگر برای به درست گرفتن و تکه کردن غذا، سر چنگال را پایین گرفته دست‌ها به شکل حرف “X” انگلیسی درمی‌آید. گفتنی است که در کشور آمریکا، چنگال را به شکل عمودی روی غذا قرار می‌دهند و سپس با چاقو گوشت یا هر جیز دیگر را تکه می‌کنند. در کشور ایران هم، قاشق و چنگال بسیار مرسوم است و استفاده از چاقو، در مقایسه با دیگر کشورها کمتر است. عموماً در ایران برای خوردن انواع غذا برنجی، خورش‌ها و سوپ و حتی کباب‌ها، از قاشق و چنگال استفاده می‌کنند.

 

چنگال |تاریخچه چنگال | چنگال و فرهنگ غذای ایرانی
4 (80%) 3 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*