معرفی انواع هات داگ و طرز تهیه آن

هات داگ چیست؟

هات داگ در واقع ساندویچ سوسیس کبابی یا بخاری است که در نان مخصوص گذاشته می‌شود این نوع از سوسیس برای اولین بار از آلمان وارد آمریکا شد و در آنجا محبوبیت یافت و غذای مورد علاقه طبقه کارگر شد. این غذا در فرهنگ آمریکایی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و آمریکایی‌ها در تماشای بازی بیسبال، هات داگ می‌خوردند. اولین فروش خیابانی هات داگ در آمریکا مربوط به سال 1967 میلادی است که در آن زمان یک گاریچی شروع به فروختن هات داگ بخارپز در خیابان کرد و گاری خود را مجهز به گاز بخارپز کرد.

معنی هات داگ چیست؟

سوسیس یکی از قدیمی‌ترین غذاهای فرآوری شده است که نام آن در کتاب ادیسه هومر هم آمده است. بسیاری ادعا می‌کنند که هات داگ همان سوسیس فرانکفورتر است.  آنها بر این باورند که هات داگ برای اولین بار توسط یک قصاب آلمانی به اسم یوهان جورجنر آمده است که به فرانکفورت سفر کرد و محصول جدیدش را در آنجا عرضه کرد. از آنجایی که این نوع از سوسیس شباهت زیادی به یکی از نژادهای سگ آلمانی داشت، آن را هات داگ نامیدند. بر اساس بعضی از گفته‌ها قصابی که سوسیس فرانکفورتر را برای اولین بار در آلمان درست کرد نام این محصول را برای ارج نهادن به نام شهر خود، فرانکفورتر نامید. بعدها به دلیل اینکه یکی از قصابان صنف قصابی سگی از نژاد داکس‌هاند داشت که دارای پاهای کوتاه و بدن کشیده بود، او را به یاد این سگ می‌انداخت و نام این سوسیس را سوسیس داکس‌هاند گذاشت. بعدها زمانی که مهاجران آلمانی به آمریکا رفتند، این سوسیس را هم با خود بردند و شروع به فروختن آن در خیابان‌ها با نام سوسیس داکس‌هاند کردند. سوسیس‌های داغ معمولا دستان مشتریان را می‌سوزاند و به همین دلیل فروشندگان تصمیم گرفتند تا آن را در نوع خاصی از نان که اندازه آن سوسیس بود، بگذارند. با محبوب شدن این غذا در میان آمریکایی‌ها، کاریکاتوریست روزنامه نیویورک تایمز با نام مستعار تی.ای دارگان تصمیم گرفت تا این غذا را به تصویر بکشد اما چون تلفظ آن را بلد نبود، آن را هات داگ نامید.

طرز تهیه هات داگ

هات داگ سوسیسی است که از گوشت گاو درست می‌شود، البته بعضی از هات داگ‌ها دارای گوشت مرغ و بوقلمون هم هستند و در کشورهای غیرمسلمان هات داگ خوک هم وجود دارد. معمولا طول هر هات داگ  بین 15 تا 30 سانتی‌متر است. روش اصلی درست کردن هات داگ، آب‌پز و بخارپز کردن آن است اما بعضی از افراد هم آن را سرخ می‌کنند. خود هات داگ هم در کارخانه با انواع ادویه و مواد نگهدارنده پخته یا دودی می‌شود. برای درست کردن ساندویچ هات داگ مواد زیر را تهیه کنید.

مواد لازم:

  • سوسیس هات داگ
  • کره
  • نان مخصوص هات داگ
  • سس به دلخواه، اما ترجیحا سس خردل
  • سبزیجات به دلخواه

در ادامه درباره طرز تهیه هات داگ خانگی با روش‌های مختلف مثل بخارپز، گریل  و سرخ کردن توضیح خواهیم داد.

هات داگ بدون فر (طرز تهیه هات داگ بخارپز)

همان طور که گفتیم روش اصلی تهیه ساندویچ هات داگ بخارپز و کبابی کردن آن است. برای بخارپز کردن هات داگ هم روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین راه این است که از دستگاه بخارپز استفاده کنید. وقتی هات داگ را داخل دستگاه بگذارید می‌توانید گزینه هات داگ را بزنید تا به صورت اتوماتیک در بازه زمانی مورد نیاز برای پخت هات داگ، دستگاه روشن باشد. اما اگر دستگاه بخارپز ندارید می‌توانید مقدار کمی آب در کف ماهیتابه بریزید در اندازه‌ای که کف تابه را پوشش دهد، وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، هات داگ‌ها را داخل تابه ریخته تا بخارپز شود. فقط به خاطر داشته باشید که در هات داگ قبل از پخته شدن از وسط شیاری ایجاد کنید تا مغزپخت شود. بعد از پنج دقیقه هات داگ‌های بخارپز آماده هستند. زمانی که هات داگ‌ها در حال پختن است نان مخصوص آن را تست کنید. می‌توانید نان را با کمی کره در تابه یا فر داغ کنید. هات داگ را با انبر آشپزخانه بردارید و روی دستمال کاغذی بگذارید تا آب آن گرفته شود. سپس آن را داخل نان گذاشته و به دلخواه داخل آن سبزیجات و سس بزنید. البته معمولا از سس خردل در هات داگ استفاده می‌کنند. اینکه داخل ساندویچ هات داگ از چه سبزیجات و سسی استفاده کنید بستگی به نوع هات داگ و سلیقه شما دارد که در این متن هم درباره انواع هات داگ صحبت خواهیم کرد.

طرز تهیه هات داگ با فر

برای درست کردن هات داگ در فر، ابتدا شیاری به صورت طولی در آن‌ها ایجاد کنید. برای 15 دقیقه در حرارت فر بگذارید تا زمانی که رنگ آن قهوه‌ای شود. می‌توانید نان را هم در فر گرم کنید و در وسط نان مقدار کمی سس خردل بمالید و هات داگ‌ها را داخل آن گذاشته و روی آن دوباره سس بزنید. روش آخر برای تهیه هات داگ سرخ کردن آن است که البته دو روش قبلی مناسب‌تر است. هات داگ را در روغن داغ انداخته و سعی کنید مرتب آن را بچرخانید تا همه طرف آن سرخ شود.

انواع هات داگ

هات داگ یکی از متنوع‌ترین فست‌فودهاست و دلیل آن، تنوع در نوع سوسیس هات داگ، مخلفات، شیوه پخت و سس است. در ایران معروف‌ترین نوع هات داگ تنوری، پنیری و هات داگ با پنیر و قارچ است. اما در کشورهای دیگر انواع هات داگ کمی متفاوت است. در ادامه درباره چند نوع هات داگ پرطرفدار در ایران و جهان صحبت خواهیم کرد.

هات داگ تنوری

برای تهیه هات داگ تنوری همان‌طوری که از اسمش پیداست، آن را باید داخل فر بپزید. ابتدا نان مخصوص هات داگ را تهیه کنید، داخل آن را کمی سس مایونز بزنید و هات داگ را در نان قرار دهید. هر مخلفاتی که مدنظر دارید باکره تفت دهید. مثلا می‌توانید از فلفل یا پیاز استفاده کنید. هات داگ‌ها را در ظرف پیرکس کنار هم بچینید و روی آن را فویل بکشید و داخل فر بگذارید. برای اینکه نان هات داگ تنوری شود، روی نان کمی کره بمالید. هر سبزیجاتی که برای هات داگ درنظر دارید، روی آن پنیر رنده شده چدار بریزید تا در فر آب شود و به خورد هات داگ برود.

مشاهده موضوع پیشنهادی  رستوران و فست فود اکلیپس | معرفی اکلیپس

هات داگ پنیری

برای تهیه هات داگ پنیری نان مخصوص هات داگ را باز کنید و مراقب باشید تا دو طرف نان از هم جدا نشود. بیرون نان کمی کره بمالید و داخل آن هم کمی پنیر چدار رنده شده بریزید و روی آن هات داگ بخارپز، کبابی یا سرخ شده بگذارید. هات داگ را به هر روشی که می‌پزید، وسط آن از طول شیار ایجاد کنید تا وقتی آن را داخل نان گذاشته و روی آن پنیر می‌ریزید، پنیر داخل هات داگ آب شود. ساندویچ هات داگ را داخل فر روی فویل بگذارید تا حرارت پنیر آن را آب کند. اگر فر ندارید می‌توانید روی ماهیتابه درست کنید. ابتدا کمی کره آب کنید و هات داگ پنیری را روی آن بگذارید. شعله را کم کرده و در تابه را بگذارید تا پنیر آب شود.

هات داگ با پنیر و قارچ

این نوع از هات داگ هم شبیه به هات داگ با پنیر است با این تفاوت که قارچ هم به آن اضافه می‌شود. برای تهیه آن، ابتدا خود هات داگ را با هر روشی که امکان آن را دارید بپزید و با ایجاد شیار در آن پنیر رنده شده و قارچ تفت داده شده را روی آن بریزید و در فر، مایکروویو یا ماهیتابه بگذارید.

سس هات داگ

در واقع آن چیزی که ساندویچ هات داگ را طعم‌دار می‌کند، سس به همراه مخلفات است. انواع سس‌هایی که در هات داگ استفاده می‌شود متنوع است و در این متن به معروف‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها در دنیا اشاره خواهیم کرد.

  • سس خردل

بدون شک سس خردل پادشاه سس‌های هات داگ است که طعم تند و ترش آن با طعم نمکی هات‌داگ بسیار خوشمزه می‌شود. بر اساس بعضی از نظرسنجی‌های آنلاین، سس خردل محبوب‌ترین سس برای هات داگ در آمریکاست.

  • سس قرمز یا کچاپ

بعد از سس خردل، سس کچاپ پرطرفدارترین سس برای هات داگ است که طعم نسبتا شیرینی دارد و البته ترکیب آن با سس خردل، طعم بهتری به آن می‌دهد.

  • سس چیلی

این سس از گوشت چرخ‌کرده و ادویه تند چیلی درست می‌شود. مقداری گوشت چرخ کرده را با پیاز داغ تفت داده و به آن فلفل قرمز می‌زنند. معمولا این سس به تنهایی روی هات‌داگ ریخته می‌شود اما می‌توانید مقداری پنیر هم به آن اضافه کنید.

  • سالاد کلم

یکی از ترکیب‌های جالب، ترکیب سالاد کلم با سوسیس هات داگ است. این سالاد به خاطر مزه شیرین، شور و حالت تردش با هات داگ خوشمزه می‌شود.

  • سس مایونز

مایونز معمولا در هات داگ سس محبوبی نیست اما زمانی که سس خردل و کچاپ نباشد، می‌توان از آن استفاده کرد و همراه آن سایر مخلفات مثل قارچ یا جعفری می‌توان استفاده کرد.

همان‌طور که گفتیم، هات داگ غذایی است با تنوع بالا و علاوه بر آن‌هایی که در ایران موجود است، در بعضی از کشورها به خصوص در آمریکا، انواع دیگری هم دارد که در ادامه از معروف‌ترین آن‌ها خواهیم گفت.

چند نوع دیگر از هات داگ

شیکاگو داگ

این هات‌داگ درواقع سوسیس فرانکفورتر است که از گوشت گاو درست شده و آن را در نان کنجدی می‌گذارند. این هات داگ اولین بار از شهر شیکاگوی آمریکا آمده است. هات داگ شیکاگو با سس خردل مزه‌دار می‌شود و مخلفات آن شامل پیاز، خیارشور، گوجه‌فرنگی و فلفل رنگی است و روش پخت آن معمولا به صورت آب‌پز است و زمانی که با گریل کردن درست شود، از زغال استفاده می‌کنند. در رسپی اصلی هات داگ شیکاگو، به هیچ‌وجه از سس کچاپ استفاده نمی‌شود و شیکاگویی‌ها روی این مساله حساس هستند.

هات داگ سونورن

سونورن ساندویچ هات داگی است که در شهر توسون از آریزونای آمریکا بسیار محبوب است که البته اولین بار از شهر هرمزو مکزیک وارد آمریکا شده است. این هات داگ در بیکن پیچیده می‌شود و در نانی کاملا متفاوت از نان هات داگ سرو می‌شود. این نان پهن است و دو سر آن جمع می‌شود و در وسط آن کمی شکاف ایجاد شده است. برای مخلفات در این ساندویچ، لوبیا چیتی، پیاز و گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود و روی آن سس مایونز و خردل می‌ریزند.

هات داگ هلندی فریکاندل

فریکاندل نوعی هات داگ سنتی هلند است که سوسیس آن از گوشت چرخ‌کرده درست می‌شود. این هات داگ از نظر ظاهری هم کمی متفاوت با هات داگ‌های دیگر است. رنگ آن کمی تیره است و درازتر از بقیه هات‌ داگ‌هاست. برعکس بقیه هات داگ‌ها، فریکاندل زیاد سرخ می‌شود. این هات داگ در هلند با سس کچاپ کاری یا سس مایونز سرو می‌شود و البته محبو‌ب‌ترین آن مخلوط دو سس با هم است.

هات‌ داگ‌های معروف ایران

در ایران هم چندین رستوران زنجیره‌ای هستند که به داشتن هات داگ‌های خوشمزه معروف‌اند. از جمله آن‌ها می‌توان به هات داگ مسعود، هات داگ فرید، هات داگ پامچال، هات داگ بیژن و شیلا اشاره کرد. رستوران شیلا یکی از بهترین رستوران‌های زنجیره‌ای است که علاوه بر هات داگ، انواع ساندویچ و پیتزا هم دارد. شیلا منویی مفصل از انواع هات داگ دارد که به خاطر تنوع و طعمش، بسیار معروف است. سوسیس‌های هات داگ شیلا و سایر محصولات گوشتی آن تولید خود شیلاست و همه محصولات  زیر نظر خودشون در کارخانه تولید می‌شود.

معرفی رستوران شیلا

از آنجایی که شیلا یکی از بهترین رستوران‌هاست و ساندویچ‌های هات داگ معروفی دارد، تصمیم گرفتیم ویدیویی از شعبه خیابان دولت شیلا تهیه کنیم تا شما هم با نحوه آماده‌سازی هات داگ و سایر غذاها در این رستوران آشنا شوید.

معرفی انواع هات داگ و طرز تهیه آن
3.3 (65%) 4 vote[s]

نیلوفر سعیدی هستم؛ دانش‌آموخته رشته مطالعات‌فرهنگی و رسانه از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دوره کارشناسی رو هم در دانشگاه علامه طباطبایی، روابط عمومی خوندم. بیشتر پژوهش‌های دانشگاهی‌ رو درباره مصرف و سبک زندگی انجام دادم. در حال حاضر پرسونای بخش بازاریابی شرکت ریحون هستم و در ویدیوهایی که ریحون برای شبکه‌های اجتماعی می‌سازه، بازی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*