پروتئین چیست ؟ انواع غذا های با پروتئین بالا کدامند ؟

پروتیئن ها، یکی از آیتم های مهم در هرم اصلی غذایی هستند. به طوری که روزانه چیزی حدود 35 گرم پروتئین باید به بدن ما برسد. هر زمان که واژه پروتئین به گوش می رسد، همه به یاد ورزشکاران به خصوص بدنساز ها می افتند؛ این موضوع درست است که ورزشکاران به میزان ویژه ای به پروتئین نیاز دارند. اما به طور کلی پروتئین یکی از اصلی ترین ماده های خوراکی است که هر انسانی برای زندگی سالم به آن نیاز دارد. بدن ما بدون پروتئین زنده نمی ماند و ماهیچه های ما نمی توانند عملکرد درستی داشته باشند. به طور کلی پروتئین ها به سه دسته پروتئین گیاهی، حیوانی و لبنی تقسیم می شوند که هر کدام ساختار و خواص خودشان را دارند. برای مثال پروتئین حیوانی فیبر بیشتری داشته و جذب آن سریع تر است. از سوی دیگر پروتئین لبنی سرعت جذب پایین تری در بدن دارد؛ به طوری که ورزشکاران حرفه ای قبل از خواب از پروتئین لبنی استفاده می کنند. در کنار همه این موارد، کسانی که علاقه ای به مصرف لبنیات یا گوشت قرمز ندارند، می توانند از پروتئین های گیاهی مثل کلم بروکلی یا اسفناج یا قارچ استفاده کنند. در ادامه مطلب با انواع پروتئین و خواص آن بیشتر آشنا خواهید شد.

پروتئین چیست؟

پروتئین ها مواد آلی ارزشمند و یکی از انواع ملکول های درشت زیستی هستند که از ریز واحدهایی به نام اسید آمینه تشکیل می شوند. پروتئین‌ها مثل زنجیری از یک کلاف سه‌بعدی بسپارهایی هستند که از ترکیب اسیدهای آمینه حاصل می‌شوند. اسیدهای آمینه مثل یک زنجیر خطی توسط پیوند پپتیدی میان گروه‌های کربوکسیل و آمین مجاور به یکدیگر متصل می‌شوند تا یک پلی پپتید را تشکیل دهند.

ترتیب اسیدهای آمینه در یک پروتئین توسط ژن مشخص می‌شود. پروتئین‌ها عموما به یکدیگر پیوسته تا یک وظیفه‌ای را با یکدیگر انجام دهند؛ این موضوع خود باعث استوار شدن پروتئین ها می‌شود.

پروتئین چیست؟

چرا بدن ما به پروتئین نیاز دارد؟

در کنار چربی ها و کربوهیدرات ها، پروتیئن ها هم بخش قابل توجهی از انرژی بدن ما را تامین می کنند. از سوی دیگر بدن برای تقویت دستگاه ایمنی، انتقال درست موارد غذایی به کل بدن، ایجاد تعادل در مایعات موجود در بدن و از همه مهم تر برای تقویت بافت‌ها و قادرسازی ما به حرکت و ایستادن و همچنین ترمیم و رشد ماهیچه ها به پروتئین نیاز دارد.

با پروتئین های گیاهی آشنا شوید

هر زمان که سخن از پروتئین می شود، ذهن ما به سمت گوشت و تخم مرغ حرکت می کند؛ اما گیاهان و حبوبات، پروتئین های قابل توجهی دارند. برای مثال ۱ فنجان کلم بروکلی ۵٫۷ گرم پروتئین، یک‌دوم فنجان نخود ۳٫۵ گرم پروتئین، یک‌دوم فنجان اسفناج ۳ گرم پروتئین، سیب زمینی پخته متوسط ۳ گرم پروتئین و یک‌دوم فنجان جوانه کلم بروکسل ۲ گرم پروتئین دارد.

پروتئین چیست ؟ انواع غذا های با پروتئین بالا کدامند ؟

با پروتئین های لبنی آشنا شوید

پنیر روستایی (کاتیج) یکی از منابع مهم و اصلی پروتئین های لبنی است. ورزشکاران حرفه ای برای میان وعده و شام از این پنیر به همراه دارچین استفاده می کنند. استفاده منظم از پنیر روستایی به کنترل اشتها، تقویت و کاهش چربی و افزایش حجم ماهیچه کمک می کند.

ماست یونانی (کم چرب) کمی سفت است و سفتی آن به دلیل داشتن پروتئین زیاد است. درواقع، با مصرف ماست یونانی، بدن شما پروتئینی معادل دو برابر پروتئین موجود در ماست‌های عادی را دریافت می کند. در ۳/۲ فنجان ماست یونانی، ۱۱ گرم پروتئین و ۱۳۰ کالری انرژی وجود دارد.

گفتنی است که آجیل یکی از میان وعده‌های غنی از چربی است که دارای پروتئین زیادی هم می‌باشد. در کنار چربی های اشباع نشده و مفید برای بدن، در هر 100 گرم آجیل چیزی حدود 10 گرم پروتئین وجود دارد.

پروتئین چیست ؟ انواع غذا های با پروتئین بالا کدامند ؟

با پروتئین های حیوانی آشنا شوید

تنوع در پروتئین های حیوانی بسیار زیاد است؛ از انواع ماهی گرفته تا تمام گوشت و مرغ ها به میزان بسیار زیادی پروتئین نوع حیوانی دارند. برای مثال، ۸۵ گرم از تن ماهی چیزی حدود ۲۵٫۵ گرم پروتئین دارد؛ این در حالی است که تن ماهی سبک دارای  ۲۰ گرم پروتئین در آب و ۲۵ گرم پروتئین در روغن است. ۱۰۰ گرم از سینه مرغ بدون پوست و استخوان حاوی ۱۲۴ کالری و ۲۶ گرم پروتئین است. از سوی دیگر ارزشمند ترین غذا در گروه های پروتئینی یعنی گوشت قرمز، در هر 100 گرم‌اش، چیزی حدود 35 گرم پروتئین وجود دارد که غنی ترین منبع پروتئین هم به حساب می آید.

پروتئین چیست ؟ انواع غذا های با پروتئین بالا کدامند ؟
4 (80%) 8 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*