رژیم غذایی با حفظ سلامت بدن| معرفی چند نوع رژیم لاغری سریع

یکی از مباحثی که در زندگی روزمره زیاد به گوشمان می‌خورد، شکایت افراد از اضافه وزن است. درواقع چاقی و اضافه وزن یکی از پیامدهای سبک زندگی جدید است که برای از بین بردن آن از روش‌های خانگی، سنتی و شیمیایی استفاده می‌شود. از طرفی همه‌روزه رسانه‌ها لاغری را به روش‌های مستقیم و غیرمسقتیم تبلیغ می‌کنند و افراد مشهور مثل هنرپیشه‌ها که الگوی نوجوانان و جوانان هستند، روی اندام خود حساس‌اند و مراقب هستند تا اضافه وزن نداشته باشند.  البته اضافه وزن زیادی برای سلامتی مضر است و موجب بروز انواع بیماری‌ها مخصوصا در میان‌سالی می‌شود. اما باید این نکته را درنظر بگیریم که حساسیت بیش از اندازه روی این مساله، بیش‌تر موجب استرس می‌شود و سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد. به هر صورت برای درمان چاقی اول از همه باید علت‌های آن را بدانیم تا با از اجتناب از انجام آن‌ها از چاقی جلوگیری کنیم. در ادامه درباره علت‌های بروز چاقی صحبت خواهیم کرد.

علل افزایش وزن یا چاقی

از جمله مهم‌ترین علت‌های افزایش چاقی به این موارد می‌توان اشاره کرد: کمبود خواب، استرس، داروهای ضدافسردگی، استروئید، تیروئید کم‌کار، سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، خوردن شیرینی و شکر، خوردن غذاهای چرب و فست فود. بنابراین برای کاهش وزن اول باید دنبال علت آن باشید و بعد با حل کردن آن مشکل، به وزن ایده‌آل خود برسید. ممکن است چاقی عارضه‌ای از بیماری‌هایی باشد که ذکر کردیم، پس بهتر است اول به پزشک مراجعه کنید که در صورت وجود آن بیماری مراحل درمانی را پیش ببرید. اما اگر اضافه وزن نتیجه بیماری خاصی نباشد با چند راهکار می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. در ادامه متن، راهکارهایی برای کاهش وزن ارائه خواهیم کرد که بتوانید به صورت منطقی و بدون عوارض وزن خود را کاهش دهید.

راهکارهایی برای لاغری سریع

اولین اصل برای لاغر شدن آمادگی ذهنی و هدف گذاری است. مثل همه تغییرات دیگری که می‌خواهید در زندگی ایجاد کنید، تغییر در سبک زندگی و به دنبال آن اندام، مستلزم آمادگی ذهنی است. یعنی اول از همه باید بپذیرید که اضافه وزن دارید و این وضعیت ممکن است مشکلاتی در سلامتی‌تان به وجود بیاورد یا اینکه در محیط‌های اجتماعی و جمع دوستان و آشنایان این مساله شما را اذیت می‌کند، اما مراقب باشید که این ذهنیت تبدیل به وسواس فکری نشود. بعد از پذیرفتن چاقی یا اضافه وزن اقدام به تعریف اهداف برای خود کنید. اهداف شما باید منطقی و با درنظر گرفتن شرایط بدنی و زندگی شما باشد. هدف‌های غیرواقعی، ممکن است شرایط را برای شما سخت کند و باعث شود تا شما رژیم‌های سخت و غیراصولی گرفته و به سلامتی خود آسیب وارد کنید. برای مثال اگر شخصی یک کیلو کاهش وزن در یک یا دو روز را هدف خود قرار دهید یا بخواهد هفته‌ای شش یا هفت کیلو کم کند، هدف گذاری غیرمنطقی داشته و به تبع آن صدمات جدی به بدن خود وارد می‌کند. به طور معمول ماهی دو تا سه کیلو کاهش وزن برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند و این آهستگی و پیوستگی در درازمدت نتایج بهتری برای بدن خواهد داشت.

 

1. آرام غذا بخورید

آرام خوردن غذا علاوه بر اینکه به سلامت سیستم گوارشی بدن کمک می‌کند، در حفظ تناسب اندام هم موثر است. طبق نظریه‌های علمی درباره اشتها و سیری، 20 دقیقه زمان می‌برد تا معده به مغز بگوید که سیر است و غذا کافی است. بنابراین زمانی که با سرعت زیاد غذا بخورید، قبل از رسیدن سیگنال سیری به مغز، برای سیر شدن غذای بیش‌تری خورده می‌شود و موجب افزایش وزن می‌شود.

نکاتی برای آرام غذا خوردن

 • غذا را زیاد بجوید.
 • زمانی که غذا را در دهان گذاشتید، قاشق و چنگال را روی میز بگذارید و صبر کنید تا کامل غذا جویده شود. زمانی که قاشق در دستتان باشد، ناخودآگاه می‌خواهید قاشق بعدی را دهان بگذارید.
 • موقع غذا خوردن، صحبت نکنید، این کار باعث می‌شود تا به خاطر صحبت کردن در خوردن عجله کنید.
 • وقتی عجله دارید غذا نخورید.

2. سبزیجات بخورید

خوردن سبزیجات زیاد باعث می‌شود تا با کالری کم‌تر احساس سیری کنید و غذای کمتری بخورید. توجه داشته باشید که سالاد را حتما با آبغوره، سرکه یا آب‌لیموی تازه بخورید و از خوردن سس‌های چرب اجتناب کنید.

3. قبل از سیر شدن از غذا دست بکشید

زمانی که احساس کردید 80% معده شما پر شده است، از غذا خوردن دست بکشید.

4. از بشقاب کوچک استفاده کنید

بهتر است از بشقاب کوچک یا کودک استفاده کنید. درواقع وقتی همان حجم غذا را در بشقاب بزرگ بگذارید، چون چشم شما نیمی از بشقاب را پر می‌میبند، با خوردن آن حس سیری به شما دست نمی‌دهد.

5. از رنگ‌های تند استفاده نکنید

بهتر است رنگ تمام وسایلی که هنگام غذا خوردن جلوی چشم شما هستند مانند سفره، بشقاب، دستمال و لیوان رنگ‌های روشن و ملایم یا آبی باشد. رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد و نارنجی اشتهای شما را بیش‌تر می‌کند، هم‌چنین باعث می‌شود تا تندتر غذا بخورید.

6. پیاده روی کنید

بسیاری از افراد تا صحبت از کاهش وزن می‌شود، یاد ورش‌های سخت می‌افتند در حالی که با پیاده روی ساده و روزانه می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید. توجه داشته باشید که یک و نیم کیلومتر را در 20 دقیقه پیاده روی کنید، یعنی سرعت شما از حالت عادی باید بیش‌تر باشد.

7. خواب کافی و به موقع داشته باشید

دیر خوابیدن باعث می‌شود تا بدن هورون افزایش اشتها ترشح کند و موجب غذاخوردن بیش‌تر شود. یکی دیگر از نکات منفی دیرخوابیدن این است که فرد تا زمان خواب دوباره گرسنه می‌شود و احتمالا تنقلات می‌خورد. کیفیت خواب هم مهم است، سعی کنید دمای اتاق را زیاد نکنید چراکه خوابیدن در اتاق خنک باعث می‌شود که چربی بیش‌تری بسوزد.

8. مصرف کافئین

کافئین علاوه بر اینکه موجب کاهش اشتها می‌شود، سوخت و ساز بدن را هم افزایش می‌دهد. قهوه یکی از منابع کافئین است و نوشیدن آن قبل از ورزش با بالا بردن سوخت و ساز بدن و ایجاد انرژی به کاهش وزن کمک می‌کند.

9. مصرف کرفس و هویج

بهتر است کرفس و هویج را به جای رنده کردن، به صورت تکه‌های درشت بخورید. به این ترتیب زمان بیش‌تری را صرف جویدن آن می‌کنید که همین کار به لاغری کمک می‌کند.

مشاهده موضوع پیشنهادی  خواص پیاز | پیاز | خواص درمانی و بی نظیر پیاز | تاثیر پیاز بر سلامتی

10. نوشیدن آب

وقتی بدن دچار کم‌آبی شود، متابولیسم بدن هم کاهش می‌یابد و نوشیدن آب یکی از راهکارهای عملی برای کاهش وزن سریع است. از طرفی آب نوشیدنی بدون کالری است و نوشیدن زیاد آب می‌تواند جای سایر نوشیدنی‌های مصنوعی و قند دار را بگیرد. هم‌چنین نوشیدن آب قبل از غذا اشتها را کم می‌کند و همین امر موجب کاهش وزن می‌شود.

11. مصرف نعنا

جویدن آدامس نعنایی یا خوردن عرق نعنا میل شما به غذا را کم‌تر می‌کند. بنابراین بهتر است بعدازظهرها هنگام گرسنگی، آدامس نعنایی بدون قند بجوید.  هم‌چنین نعنا باعث می‌شود تا کالری بیش‌تری بسوزد و استرس را کم می‌کند، به این ترتیب در کاهش وزن موثر است.

انواع رژیم لاغری سریع

بهترین رژیم غذایی لاغری برای حفظ سلامت بدن، رژیم‌هایی است که در مدت زمان طولانی انجام شود و به بدن فشار نیارد. دروقع یک اصل مهم در رژیم غذایی و کاهش وزن، آهستگی و پیوستگی عادت غذایی جدید است. اما در مواقعی ممکن است به خاطر یک شرایط خاص مثل جشن عروسی، فرد بخواهد در مدت زمان کوتاه وزن زیادی کم کند. البته باید درنظر داشته باشید که رژیم‌های سریع عوارض زیادی دارد و درصورتی که می‌خواهید نتیجه سریع بگیرید باید از قبل با عوارض آن آشنا شده و با نظر دکتر انجام دهید. توجه داشته باشید که کاهش وزن سریع ممکن است موجب ریزش مو، تضعیف ایمنی بدن، ضعف استخوان‌ها و خستگی شدید شود. هم‌چنین ممکن است موجب بروز مشکلات جدی‌تری مثل سنگ کلیه شود. در ادامه درباره چند نوع رژیم لاغری سریع و پرطرفدار در دنیا صحبت خواهیم کرد که موافقان و مخالفان زیادی دارد.

اول (رژیم کانادایی)

یکی از معروف‌ترین رژیم‌های لاغری، رژیم کانادایی است که معمولا بین 12 تا 15 روز طول می‌کشد و اساس آن آرام خوردن غذاست. غذا خوردن با سرعت زیاد باعث می‌شود تا دچار اضافه وزن شوید. یکی دیگر از اصول این رژیم خوردن غذاهای سالم و غیر فست‌فودی است. این رژیم غذایی درواقع دوره پنج روزه دارد که باید سه بار تکرار شود تا به 15 روز برسد. نکته مهم این است که نباید طول این دوره بیش‌تر از 15 روز باشد. رژیم غذایی کانادایی شامل نان، گوشت، سبزیجات، میوه و محصولات لبنی است. درنظر داشته باشید که 5 روز بعد از شروع این رژیم 3 تا 5 کیلو کم خواهید کرد اما بعد از اتمام این دوره، اگر دوباره به عادت‌های غذایی قبلی خود برگردید، به دنبال آن دوباره به وزن قبلی خود برمی‌گردید. البته از آنجایی که مدت زمان این رژیم کوتاه است و موجب کاهش وزن چشمگیری در این مدت کوتاه می‌شود، احتمالا عوارضی برای بدن خواهد داشت و پیروی از این رژیم غذایی مثل بقیه رژیم‌ها باید زیرنظر پزشک انجام شود.

دوم (رژیم جنرال موتورز)

یکی دیگر از رژیم‌هایی که به سرعت نتیجه می‌دهد، رژیم غذایی جنرال موتورز است. این رژیم به شما کمک می‌کند تا6.8 کیلوگرم در یک هفته کم کنید. این رژیم اولین بار برای کارمندان جنرال موتورز در سال 1985 طراحی شد. یکی از علت‌های کاهش وزن در این رژیم این است که غذاهای کم‌کالری مثل سبزیجات و میوه در این رژیم وجود دارد. مثلا در روز دوم این رژیم فقط باید سبزیجات مصرف شود یا در روز پنجم گوجه‌فرنگی البته همراه با گوشت زیاد مصرف شود. نتایج مثبتی که این رژیم به وجود می‌آورد شامل از بین رفتن سموم بدن، بهبود گوارش و افزایش چربی‌سوزی می‌شود. از آنجایی که در این رژیم آب مصرفی زیاد است، دفع سموم بیش‌تر صورت می‌گیرد.

سوم (رژیم کتوژنیک)

این رژیم بدن را به سمت کتوزیس می‌برد. کتوزیس یک حالت متابولیکی است که بدن برای زنده ماندن آن را انجام می‌دهد یعنی وقتی بدن نیاز به انرژی دارد و نتواند انرژی را از کربوهیدرات بگیرد، چربی را می‌سوزاند. بنابراین با عدم مصرف کربوهیدرات، بدن مجبور می‌شود تا چربی بدن را بسوزاند. بنابراین رژیم کتوژنیک به رژیم کم‌کربوهیدرات معروف است که بدن با مصرف کم آن، کتون در کبد تولید می‌کند. اگر می‌خواهید به طور کامل درباره این رژیم، انواع، معایب و خواص آن بدانید، نگاهی به مقاله رژیم کتوژنیک در وبلاگ ریحون بیندازید.

چهارم (رژیم لاغری سیب)

رژیم‌های زیاد دیگری هم برای لاغری سریع وجود دارد از جمله آنها می‌توان به رژیم لاغری هفت یا پنج‌ روزه با سیب، رژیم قهوه، رژیم شیر و خرما و رژیم لاغری با آب کرفس اشاره کرد. رژیم سیب از سالم‌ترین این رژیم‌هاست که به خاطر داشتن ویتامین‎‌های A,C,E,K,B  و آهن، پتاسیم، فسفر، کلسیم و اسید فولیک برای بدن ضرر کم‌تری دارد. روزهای اول و دوم رژیم سیب مربوط به مرحله آماده‌سازی است که باید آب‌میوه و سالاد و پروتئین‌های بدون چربی مصرف شود تا بدن برای سه روز بعدی که مهم است آماده شود. در این سه روز فقط باید سیب بخورید البته می‌توانید چای گیاهی هم بنوشید. در این سه روز ممکن است احساس ضعف به شما دست دهد، پس بهتر است در این دوره بیش‌تر استراحت کنید. دو روز آخر هم مرحله بازگشت است که می‌توانید میوه و آب‌میوه، سبزیات پخته و سوپ میل کنید. در این مرحله باید زیاد آب بنوشید.

 رژیم لاغری سریع شکم و پهلو

بسیاری از افراد هستند که از اندام خود راضی‌اند و تنها مشکل چربی شکم و پهلو دارند. در ادامه راهکارهایی برای لاغری شکم و پهلو ارائه خواهیم کرد.

 • حذف کردن میان‌وعده‌های چاشنی‌دار مانند شیرینی، نوشابه، دلستر و سس
 • شام سبک مثل سوپ یا سالاد
 • پیاده‌روی روزانه به مدت حداق نیم ساعت
 • استفاده از ادویه‌های چربی‌سوز در غذا مانند کنجد، هل، زردچوبه و سیاه‌دانه
 • حذف قند و شکر و نوشیدنی‌های حاوی آن
 • مصرف میوه
 • مصرف لوبیای سیاه برای از بین رفتن چربی‌
 • مصرف جوی دوسر به خاطر داشتن فیبر و پروتئین زیاد
 • مصرف برنج قهوه‌ای به جای برنج سفید
 • ورزش

به خاطر داشته باشید که برنامه غذایی بدون چربی و قند برای لاغری شکم موثر است اما بدون ورزش نتیجه رضایت‌بخشی برایتان ندارد. پس حتما درکنار رژیم غذایی خود، ورزش مدادم هم انجام دهید.

 

 

 

رژیم غذایی با حفظ سلامت بدن| معرفی چند نوع رژیم لاغری سریع
3 (60%) 2 vote[s]

نیلوفر سعیدی هستم؛ دانش‌آموخته رشته مطالعات‌فرهنگی و رسانه از مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دوره کارشناسی رو هم در دانشگاه علامه طباطبایی، روابط عمومی خوندم. بیشتر پژوهش‌های دانشگاهی‌ رو درباره مصرف و سبک زندگی انجام دادم. در حال حاضر پرسونای بخش بازاریابی شرکت ریحون هستم و در ویدیوهایی که ریحون برای شبکه‌های اجتماعی می‌سازه، بازی می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*