روش های صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی در خانه

چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم ؟

امروزه با افزایش جمعیت، گسترش زندگی های ماشینی و در نتیجه تولید بیش از حد گاز های گلخانه ای، شرایط جوی و اقلیمی و به طور کلی اکوسیستم زمین در حال تغیییر است. تغییری که آینده نه چندان دور همه موجودات زنده روی زمین از جمله انسان ها را، با تهدید بسیار جدی روبه‌رو خواهد کرد. این تهدید شرایط حیات روی زمین را تحت الشعاع قرار می دهد. صرفه جویی در مصرف آب، کم کردن تولید گاز های گلخانه ای و سوزاندن سوخت های فسیلی، از بین نبردن حیات حیوانات، جلوگیری از سوختن جنگل ها و بسیاری موارد دیگر، همه و همه می توانند از وقوع این تغییر بزرگ جلوگیری کنند. زمین هر روز گرم تر از دیروز می شود. این گرم شدن زمین عواقب بسیار جدی برای موجودات زنده روی زمین دارد. آب شدن یخ های قطبی، خشک شدن دریاچه ها، کم شدن بارندگی و در نتیجه آن آب شیرین، راه افتان سیل های شدید مثل سونامی و بسیاری موارد دیگر، نتیجه گرم شدن بیش از حد زمین هستند که در آینده می تواند حیات روی زمین را غیر ممکن کنند. در این شرایط نامساعد زمین، یکی از راه های کاربردی برای به تاخیر انداختن این اتفاق، صرفه جویی در مصرف آب است. صرفه جویی در مصرف آب راه های بسیار زیاد و البته ساده ای دارد که هر انسان روی زمین به راحتی می تواند آن ها را رعایت کند. با رعایت کردن این موارد، میزان مصرف کلی آب کره زمین، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. در ادامه مطلب با موارد مهم و اساسی برای صرفه جویی در مصرف آب بیشتر آشنا خواهید شد.

به هنگام مسواک زدن و شستشو شیر آب را ببندید

موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید؛ به هنگام شامپو و چنگ زدن موهای سر در حمام، شیر آب را ببندید؛ سعی کنید مدت زمان استحمامتان کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام‌تان را با مدل های جدید (سردوش کاهنده مصرف) تعویض کنید. این موضوع تاثیر زیادی در کم کردن مصرف آب دارد.

به هنگام مسواک زدن و شستشو شیر آب را ببندید

زمان بندی در مصرف آب

برای آبیاری درختان، گیاهان، گل ها و بوته ها و حیاط خانه، از روش آب یاری قطره ای استفاده کنید. این روش میزان مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. از سوی دیگر برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آنرا به کمتر از ۵ دقیقه برسانید؛ چرا که در این صورت ماهیانه چیزی حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد. تصورش را بکنید در یک کشور 20 میلیون نفری، همه مردم این موضوع را رعایت کنند؛ در نتیجه در یک ماه چیزی حدود 80000000000 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

زمان بندی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب به هنگام آشپزی

آشپزی و پختن غذا و شستن ظرف ها، از کارهایی است که مصرف آب زیادی دارد. بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آنها را در ظرفی خیس کرده و سپس آب بکشید. از جریان آب برای آب کردن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد اجتناب کنید. در نتیجه برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آنها را در هوای آزاد قرار دهید. به هنگام شستن ظرف ها، ابتدا ظرف ها را با مایع و کف کامل شستشو دهید و در پایان تنها برای آب کشیدن ظرف ها شیر آب را باز کنید.

صرفه جویی در مصرف آب به هنگام آشپزی

اتصالات آب خانه را ایمن کنید

تمام شلنگها، اتصالات و شیرهای خانه و محل کار را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود. این کار بهتر است به طور مداوم انجام شود. برای شستشوی جلوی خانه یا مغازه، به جای آب، جارو استفاده کنید. شستشوی گذرگاه جلوی خانه یا مغازه با شلنگ آب، به میزان زیادی آب هدر می دهد.

اتصالات آب خانه را ایمن کنید صرفه جویی در مصرف آب خانگی

شستشوی لباس ها و کولر های آبی

ماشینهای لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین اگر تعداد دفعات کمتری ماشین لباسشویی را روشن کنید. در مصرف آب صرفه جویی می شود. گفتنی است که نیازی به کم کردن شستشوی لباس ها نیست؛ تنها کافیست تا صبر کنید تا مقدار لباس های کثیف به اندازه ظرفیت کل ماشین برسد و سپس اقدام به شستشو کنید.

کولر های آبی مصرف آب بسیار زیادی دارند. سعی کنید هنگامی که از خانه خارج می شوید کولر را خاموش کرده و بعد از بازگشت به خانه مجدد آن را روشن کنید. گفتنی است که کولر های گازی مصرف آب کمتری در مقایسه با کولر های آبی دارند.

روش های صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی در خانه
5 (100%) 1 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*