جور دیگر باید شنید

گجتی که به واسطه‌ی سرویس دیزاینِ کم نظیر جانبیش با نام آی تیونز، موجب ورششکستگی کمپانی‌های سازنده نوار کاست و …شد.

خیلی دور نیست، همین چند سال پیش برای گوش دادن به موزیک یک نوار کاست و واکمن لازم بود و فکر کنین چقدر حق انتخابمون محدود بود. یه نوار کاست و نهایتا ۶ تِرَک.

بیاین یه خورده راجع به نوار کاستا بیشتر بدونیم.

نوار کاست برای اولین بار توسط کمپانی فیلیپس و در تاریخ ۱۳ سپتامبر ۱۹۶۳ در آمستردام هلند عرضه شد. البته ادعایی مبنی بر اختراع اولیه اون توسط آاِگِ در سال ۱۹۵۳ همیشه مطرحِ.

نوار کاستِ گما در اون سال‌ها به قدری فراگیر شد که سازمان حمایت از مصرف کنندگان آلمان اعلام کرد هرگونه ضبطِ موسیقی از روی تلویزیون و رادیو روی نوارهای کاست گما غیرقانونیه و تونست با اعمال فشار قانونی رو تصویب کنه که از فروش هر نوار کاست خالی گما ۱۹ سنت به شرکت گما تعلق بگیره و می‌بایست اون رو در اختیار موسیقیدانان قرار بده.

در آلمان شرقی در دوره‌ای نوار کاست کالایی لوکس و کمیاب بود.

اکثر نوار کاست‌ها ۶۰ دقیقه‌ای بودن و در کنارشون ۴۶ ،۹۰ و ۱۲۰ دقیقه‌ای هم بودن.برای متمایز شدن دو طرف نوار از A و B استفاده می‌کردن.

حضور پدیده‌ای در سال ۲۰۰۱ بازی رو به شکل عجیبی تغییر داد.۲۱ اکتبر ۲۰۰۱ مردی که شبیه هیچ کس نبود روی صحنه اومد و محصولی رو معرفی کرد که بسیاری از قواعد رو به هم زد و به همه یادآوری کرد که میشه جور دیگه‌ای هم شنید. استویز جاب مدیر کمپانی اپل، آیپاد رو معرفی کرد، محصولی که هر چند در ابتدا مورد اقبال واقع نشد ولی کمی بعد، سهم عمده‌ای از بازار رو برای خودش کرد.

گجتی که به واسطه‌ی سرویس دیزاینِ کم نظیر جانبیش با نام آی تیونز، موجب برششکستگی کمپانی‌های سازنده نوار کاست و …شد. این سرویس باعث شد تمام موسیقی‌ها و آلبوم‌ها بدون نیاز به کاست به‌راحتی در پلت فرم‌های پخش موسیقی شرکت اپل در اختیارر کاربر قرار بگیرن و نوارها از بازار حذف شن.آیپاد کاری کرد که میشد رسما موسیقی رو جور دیگه ای شنید.

بیاین یه سری آمار جالب راجع به آیپاد با هم مرور کنیم:

  • اپل در سال ۲۰۰۷، ۱۰۰ میلیون آیپاد فروخت و پرفروش‌ترین دستگاه موسیقی تاریخ شد.
  • اپل ۴۲ درصد از کل فروش سال ۲۰۰۸ خود،یعنی ۹.۶ میلیون دلار را از آیپاد بدست آورد.
  • گفته می‌شود تا امروز نزدیک به ۳۵۰ میلیون آیپاد در دنیا به فروش رفته است
  • آیپاد در دسته‌های کلاسیک،مینی،نانو،شافل و تاچ تولید شده است.
جور دیگر باید شنید
امتیاز شما :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*