تاریخچه و فلسفه عید فطر و روزه کله گنجشکی

آیا با فلسفه عید فطر آشنایی دارید؟ آیا می دانید که روزه کله گنجشکی چیست؟

ماه رمضان، عید فطر و حتی روزه کله گنجیشکی، از موارد مهم در دین اسلام هستند که هر یک اصول و روش بزگزاری خاص خودشان را دارند. در ماه رمضان مسلمانان به مدت یک ماه روزه می گیرند. این روزه به شکلی است که مسلمانان از سحر تا افطار، هیچ نمی خورند و یکی از واجبات دینی خود را اجرا می کنند. همچنین یک نوع روزه کوچک و سبک تر هم وجود دارد که به آن روزه کله گنجشکی می گویند؛ در این نوع روزه که بیشتر برای افراد با مشکلات خاص و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد؛ افراد مدت زمان کمتری را غذا نمی خوردن و سختی کمتری را متحمل می شوند. از سوی دیگر آخرین روز از ماه رمضان، روز عید فطر نام دارد؛ فطر، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عید ها در جهان اسلام است.

فلسفه ماه رمضان

رمضان، یک مناسبت مذهبی است که در طول نهمین ماه قمری رخ می دهد. مسلمانان سراسر جهان بر این باوراند که کتاب آسمانی قرآن در این ماه بر پیامبر اسلام فرود آمده است. در کتاب آسمانی قرآن، به طور مستقیم به کسانی که ایمان آورده اند دستور داده شده که در این ماه روزه بگیرند. روایت های بسیار زیادی برای ماه رمضان وجود دارد؛ بر اساس باور های مختلف، شرایط مختلفی برای روزه داری تعریف شده است؛ اما به طور کلی از مهمترین پرهیزهای این ماه، روزه داری است. روزه داران از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن خودداری می کنند. همچنین در آیه های 183 تا 188 قرآن کریم، به برخی از اعمال روزه اشاره شده است. در سراسر جهان اسلام، انواع روزه وجود دارد که هر یک برای مناسبت خاصی آورده شده اند. گفتنی است که رمضان واژه‌ای عربی است که از سه حرف اصلی «رمض» ساخته شده است. رمض در عربی به معنی شدت گرما زیاد است. به طور کلی رمضان، به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه مهمانی خدا هم یاد می شود. گفتنی است که شب قدر، یکی از شب های ماه رمضان است که از نظر مسلمانان، مهمترین شب سال است؛ در یکی از سوره های قرآن به نام سوره قدر، در توصیف این شب پرداخته شده است.

تاریخچه و فلسفه عید فطر و روزه کله گنجشکی

فلسفه عید فطر

عید فطر در اصل روز اول ماه شوال و روزی پایانی ماه رمضان است. عید فطر از مهم ترین جشن ها و عید های مسلمانان است. در روز عید فطر، روزه بر مسلمانان حرام است و در این روز همه نماز عید فطر برگزار می کنند. رداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان شده و جامعه در جهت خالی شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی حرکت می‌کند؛ به گونه‌ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود؛ پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می‌دهد. در ایران هم از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان، عید فطر دو روز  تعطیل است.

مشاهده موضوع پیشنهادی  پیشنهاد بهترین محل ها برای مسافرت عید نوروز | سفر عید رو کجا بریم ؟

تاریخچه و فلسفه عید فطر و روزه کله گنجشکی

روزه کله گنجشکی چیست؟

روزه کله گنجشکی روزه‌ای گفته می‌شود که طی آن، کودک یا نوجوانی که هنوز به سن تکلیف نرسیده، از اذان صبح تا اذان ظهر و در بعضی موارد از اذان ظهر تا اذان مغرب از آنچه باطل‌کننده روزه است، خودداری می‌کند. روزه کله گنجشکی مخصوص کودکان تا قبل از سن تکلیف آنها است؛ این روزه برای آماده سازی کودک و آشنای کودک با آداب روزه داری است. روزه‌ی کله گنجشکی این گونه است که پس از نماز صبح تا بعد از نماز ظهر نباید چیزی خورد و در زمان اذان دوباره یک وعده غذایی خورده می شود؛ سپس تا بعد از اذان مغرب سعی کنید کودکان را تشویق کنید که برای روزه داری از نوع کله گنجشکی تلاش کنند. همچنین می توانید از فواید روزه و دین اسلام برای آن ها سخن بگویید. گفتنی است که امام صادق در این باره می گوید «ما وقتی فرزندانمان هفت ساله می شوند ، به آن ها می گوئیم به اندازه ی طاقت و تحملشان روزه بگیرند».

تاریخچه و فلسفه عید فطر و روزه کله گنجشکی
4 (80%) 2 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

1 comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*