کترینگ چیست ؟ | معرفی انواع کترینگ | تهیه غذا یا کترینگ؟

کترینگ چیست؟

شاید تا به حال، واژه کترینگ را شنیده باشید، اما معنی و منظور دقیق این کلمه را ندانید و همیشه برایتان سوال باشد که کترینگ یعنی چه؟ اگر  از آن دسته از افرادی هستید که با هواپیما یا قطار زیاد سفر می کنید یا در هتل های مختلفی اقامت داشته اید و حتی از رستوران های خاص غذا های رژیمی سفارش می دهید؛ قطعا نام کترینگ به گوشتان خورده است. به طور کلی کترینگ یک واژه انگلیسی است که به معنی تهیه غذا و عرضه انواع غذا و نوشیدنی برای مکان های خاص است. بدین معنا که غذا و نوشیدنی ها در محلی مشخص درست شده و سپس برای مکان های مختلفی سرو می شوند. از انواع کترینگ های غذا می توان به کترینگ هواپیمایی، کترینگ بیمارستانی، کترینگ قطار، کترینگ هتل، کترینگ رستورانی و حتی کترینگ غذای رژیمی اشاره کرد. هر کدام از کترینگ ها، با توجه به نیاز کاربران، شرایط خاص خودشان را دارند؛ بدین معنا که با توجه به مکان مورد نظر برای سرو غذا و نوشیدنی، مواد اولیه، دورچین و نوع نوشیدنی ها انتخاب می شوند. برای مثال، در کترینگ های هواپیمایی، اصولا از غذای های سبک و سرد استفاده می شود؛ چرا که در هواپیمای در حال پرواز، امکان گرم کردن غذا برای بیش از 100 مسافر، امکان پذیر نیست. از سوی دیگر، در کترینگ هایی مثل هتل ها، اصولان از غذا های گرم با تنوع  بیشتر استفاده می شود؛ همچنین کترینگ های مخصوصی هم هستند که تنها غذا های رژیمی با میزان کالری و چربی بسیار کم تهیه و عرضه می کنند. در نتیجه اگر به دنبال غذای سبک و سرد، یا غذای گرم با تنوع بالا و همچنین غذای رژیمی هستید، به کمک سامانه سفارش آنلاین غذا ی ریحون، تنها با چند کلیک می توانید کترینگ و غذای مورد نظر خود را انتخاب کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن، آن را در محل مورد نظر دریافت کنید.

 تفاوت کترینگ با تهیه غذا

درواقع معنی کترینگ همان تهیه غذاست و هردو یک کار را انجام می‌دهند. هردوی آن‌ها غذا و نوشیدنی تهیه می‌کنند و به نوعی شامل بعضی از رستوران‌ها می‌شوند اما کترینگ در اصطلاح بیش‌تر مربوط به تهیه غذایی است که برای یک رویداد اجتماعی است و در میزان بیش‌تری پخته می‌شود. مهم‌ترین تفاوت کترینگ با رستوران در تهیه غذا این است که کترینگ بیش‌تر غذاهای مسافران هوایی و زمینی، بیمارستان‌ها و مجالس را تامین می‌کند. بنابراین اگر بخواهیم انواع کترینگ را دسته‌بندی کنیم، باید از کترینگ مسافرتی (هوایی و ریلی)، بیمارستانی، مجلسی و کترینگ غذاهای رژیمی صحبت کنیم.

انواع کترینگ

همان‌طور که گفتیم کترینگ درواقع تهیه غذایی است که در سطح وسیع برای مسافران، بیماران یا مجالس و مهمانی‌ها غذا طبخ می‌کند. در ادامه درباره انواع آن صحبت خواهیم کرد.

کترینگ های هوایی

کترینگ های غذای هوایی، شرایط متفاوت تری در مقایسه با کترینگ های زمینی دارند. اصولا غذای کترینگ های هوایی به صورت نیمه آماده، کنسروی و یا سبک است. چرا که در هواپیما به هنگام پرواز، برای متعادل ماندن شرایط گوارشی مسافران، بهتر است از غذا های سبک استفاده شود. همچنین به دلیل نداشتن شرایط گرم کردن غذا برای تمام مسافران، غذا ها اصولا به شکل کنسرو یا غذای سبک و سرد عرضه می شوند. گفتنی است که در بعضی از پرواز های خاص و البته گران قیمت، سرویس ویژه ای برای کترینگ غذایی در نظر گرفته می شود که در آن، غذای مجلسی و گرم هم برای مسافران سرو می شود. البته امروزه به خاطر رقابت در بین شرکت‌های هواپیمایی و پایین آوردن قیمت بلیط پروازها، بعضی از پروازها مانند پگاسوس ترکیه معمولا سرویس غذا ندارند و مسافران در صورت تمایل به صورت جداگانه هزینه آن را پرداخت می‌کنند.

کترینگ‌های ریلی

از سوی دیگر در کترینگ های زمینی، به دلیل داشتن امکانات بیشتر و شرایط مناسب تر، تنوع غذایی بسیار زیاد تر بوده و همچنین غذا ها به صورت داغ و تازه به کاربران عرضه می شود. در کترینگ های زمینی، انواع کباب ها، خورش ها و حتی غذا های سنتی به همراه انواع نوشیدنی های گرم و سرد تهیه و سرو می شوند. کترینگ ریلی یا قطاری هم در همین دسته می‌گنجد.

کترینگ بیمارستانی

در کترینگ های بیمارستانی، شرایط کمی متفاوت است و تهیه کردن غذا ها با محدودیت های خاصی مواجه است؛ چرا که بیماران بستری شده در بیمارستان ها، با توجه به نوع بیماری شان، باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند؛ در نتیجه نوع غذایی که در کترینگ های بیمارستانی تهیه می شود، باید با عموم رژیم های غذایی بیماران سازگار باشد. اصولان غذای کترینگ های بیمارستان ها، غذای بدون روغن و چربی است که دارای ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن هستند و همچنین هضم آن ها هم برای دستگاه گوارشی آسان است.

مشاهده موضوع پیشنهادی  11 غذایی که سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کرده و شما را سالم‌ تر نگه می‌دارند

خدمات یا تشریفات مجالس

آنچه از کترینگ در بین مردم بیش‌تر شناخته شده است، ارائه خدمات غذایی به مجالس مختلف است. البته این مجالس شامل عروسی، تولد، مهمانی‌ها، همایش‌ها، سمینارها و جشنواره‌ها می‌شود که بیش‌تر از همه تشریفات در عروسی‌ها روی بورس است. این روزها کار خدمات مجالس تخصصی‌تر شده  است و برای برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی، مراسم ترحیم و جشن‌های مناسبتی هم فعالیت می‌کنند. خدمات برگزاری عروسی شامل فضای عروسی مثل باغ یا تالار، گل‌آرایی، شمع‌آرایی، دیزاین باغ، معرفی سالن زیبایی برای عروس، معرفی گروه عکاسی و فیلمبرداری و از همه مهم‌تر تهیه غذای مجلس عروسی است. از آنجایی که جشن عروسی از مهم‌ترین جشن‌های زندگی هرشخصی است، برگزاری آن مهم است. مهم‌ترین نکات در تهیه غذا برای عروسی، داغ بودن غذا، کیفیت مواد اولیه غذا، میزان غذا و ظاهر آن است.

کترینگ های رژیمی چه تفاوتی با دیگر کترینگ ها دارند ؟

به طور کلی کترینگ های مختلف مثل هواپیمایی، قطار، هتل و بیمارستان ها، بر اساس نیاز های کاربران شان، تنوع غذای شان را تعیین می کنند. بر همین اساس، کترینگ های غذای رژیمی، پایه و اساس انتخاب غذا و مواد اولیه برای تهیه و سرو غذاهایشان، بر اساس خوراکی های رژیمی با میزان چربی و قند کم انتخاب می شوند. برای مثال، غذا های گیاهی، سبزی ها و سالاد ها، گوشت سفید کبابی، حبوبات بدون چربی های اشباع شده، از موارد اصلی منوی غذای رژیمی هستند. تعداد کترینگ های غذای رژیمی، در مقایسه با دیگر کترینگ ها در سطح شهر کمتر است؛ ولی این دسته ، طرفداران خاص خودشان را دارد. گفتنی است که کترینگ های غذای رژیمی در بعضی موارد، می توانند غذای مورد نیاز بیمارستان ها و باشگاه های ورزشی را هم تامین کنند.

 

کترینگ کلاسیک

در اصل به کترینگ رستوران هایی گفته می شود که غذاهای سنتی، رسمی و در بعضی موارد غذا های محلی منطقه را تهیه و سرو می کنند. برای مثال در ایران، کترینگ های رستوران هایی که غذای هایی مثل انواع چلوکباب، چلو خورش ها، خوراک ها و غذا های سنتی ایرانی را سرو می کنند، کترینگ کلاسیک گفته می شود. در واقع غذای ایرانی، کترینگ کلاسیک در ایران است. کترینگ کلاسیک مرسوم ترین نوع کترینگ در شهر است که تعداد آن ها در مقایسه با دیگر کترینگ ها، به میزان چشمگیری بیشتر است. بعد از کترینگ کلاسیک،  غذای فست فودی هم توانسته اند جایی برای خود دست و پا کنند. به طوری که امروزه تعداد قابل توجهی کترینگ در سطح شهر وجود دارند که غذاهایی مثل برگر، مرغ سوخاری، انواع پیتزا، پاستا به همراه سیب زمینی سرخ کرده تهیه و سرو می کنند. گفتنی است نسل جوان، عموما استفاده از کترینگ های فست فودی را به کترینگ های کلاسیک ترجیح می دهند. به خاطر داشته باشید که از نظر ارزش غذایی، کترینگ های کلاسیک، در مقایسه با فست فودی ها، در شرایط بهتری قرار  دارند.

تهیه غذای فارسی

یکی از رستوران‌ها معروف با انواع غذاهای ایرانی که درواقع به نوعی کترینگ است و غذای مجالس مختلف را تامین می‌کند، کترینگ فارسی است. این رستوران از سال 1344 فعالیت خود را آغاز کرد و در ابتدای کار برای زائرین حج، غذا تهیه می‌کرد و بعدها خدمات خود را گسترش داد. تهیه غذای فارسی در تلاش است که طعم واقعی غذاها را با گذشت این همه سال حفظ کند و غذاهایش نزدیک به طعم خانگی باشد. شما هم اگر دوست دارید در مهمانی‌ها با انواع غذاهای ایرانی از میهمانان خود پذیرایی کنید، می‌توانید با استفاده از سامانه سفارش آنلاین غذای ریحون از شعب فارسی سفارش دهید.

کترینگ چیست ؟ | معرفی انواع کترینگ | تهیه غذا یا کترینگ؟
4 (80%) 5 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*