Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
کترینگ چیست ؟ | معرفی انواع کترینگ | تهیه غذا یا کترینگ؟

آیا با انواع کترینگ و تفاوت های میان کترینگ ها آشنا هستید ؟

شاید تا به حال، واژه کترینگ را شنیده باشید، اما معنی و منظور دقیق این کلمه را ندانید. اگر  از آن دسته از افرادی هستید که با هواپیما یا قطار زیاد سفر می کنید یا در هتل های مختلفی اقامت داشته اید و حتی از رستوران های خاص غذا های رژیمی سفارش می دهید؛ قطعا نام کترینگ به گوشتان خورده است. به طور کلی کترینگ یک واژه انگلیسی است که به معنی تهیه غذا و عرضه انواع غذا و نوشیدنی برای مکان های خاص است. بدین معنا که غذا و نوشیدنی ها در محلی مشخص درست شده و سپس برای مکان های مختلفی سرو می شوند. از انواع کترینگ های غذا می توان به کترینگ هواپیمایی، کترینگ بیمارستانی، کترینگ قطار، کترینگ هتل، کترینگ رستورانی و حتی کترینگ غذای رژیمی اشاره کرد. هر کدام از کترینگ ها، با توجه به نیاز کاربران، شرایط خاص خودشان را دارند؛ بدین معنا که با توجه به مکان مورد نظر برای سرو غذا و نوشیدنی، مواد اولیه، دورچین و نوع نوشیدنی ها انتخاب می شوند. برای مثال، در کترینگ های هواپیمایی، اصولا از غذای های سبک و سرد استفاده می شود؛ چرا که در هواپیمای در حال پرواز، امکان گرم کردن غذا برای بیش از 100 مسافر، امکان پذیر نیست. از سوی دیگر، در کترینگ هایی مثل هتل ها، اصولان از غذا های گرم با تنوع  بیشتر استفاده می شود؛ همچنین کترینگ های مخصوصی هم هستند که تنها غذا های رژیمی با میزان کالری و چربی بسیار کم تهیه و عرضه می کنند. در نتیجه اگر به دنبال غذای سبک و سرد، یا غذای گرم با تنوع بالا و همچنین غذای رژیمی هستید، به کمک سامانه سفارش آنلاین غذا ی ریحون، تنها با چند کلیک می توانید کترینگ و غذای مورد نظر خود را انتخاب کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن، آن را در محل مورد نظر دریافت کنید.

انواع-کترینگ

کترینگ های هوایی یا زمینی ؟

کترینگ های غذای هوایی، شرایط متفاوت تری در مقایسه با کترینگ های زمینی دارند. اصولا غذای کترینگ های هوایی به صورت نیمه آماده، کنسروی و یا سبک است. چرا که در هواپیما به هنگام پرواز، برای متعادل ماندن شرایط گوارشی مسافران، بهتر است از غذا های سبک استفاده شود. همچنین به دلیل نداشتن شرایط گرم کردن غذا برای تمام مسافران، غذا ها اصولا به شکل کنسرو یا غذای سبک و سرد عرضه می شوند. گفتنی است که در بعضی از پرواز های خاص و البته گران قیمت، سرویس ویژه ای برای کترینگ غذایی در نظر گرفته می شود که در آن، غذای مجلسی و گرم هم برای مسافران سرو می شود. از سوی دیگر در کترینگ های زمینی مثل قطار یا هتل ها، به دلیل داشتن امکانات بیشتر و شرایط مناسب تر، تنوع غذایی بسیار زیاد تر بوده و همچنین غذا ها به صورت داغ و تازه به کاربران عرضه می شود. در کترینگ های زمینی، انواع کباب ها، خورش ها و حتی غذا های سنتی به همراه انواع نوشیدنی های گرم و سرد تهیه و سرو می شوند. در کترینگ های بیمارستانی، شرایط کمی متفاوت است و تهیه کردن غذا ها با محدودیت های خاصی مواجه است؛ چرا که بیماران بستری شده در بیمارستان ها، با توجه به نوع بیماری شان، باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند؛ در نتیجه نوع غذایی که در کترینگ های بیمارستانی تهیه می شود، باید با عموم رژیم های غذایی بیماران سازگار باشد. اصولان غذای کترینگ های بیمارستان ها، غذای بدون روغن و چربی است که دارای ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن هستند و همچنین هضم آن ها هم برای دستگاه گوارشی آسان است.

مشاهده موضوع پیشنهادی  پیشنهاد ویژه سفارش غذا برای شرکت ها و ادارات | ریحون

انواع-کترینگ

کترینگ های رژیمی چه تفاوتی با دیگر کترینگ ها دارند ؟

به طور کلی کترینگ های مختلف مثل هواپیمایی، قطار، هتل و بیمارستان ها، بر اساس نیاز های کاربران شان، تنوع غذای شان را تعیین می کنند. بر همین اساس، کترینگ های غذای رژیمی، پایه و اساس انتخاب غذا و مواد اولیه برای تهیه و سرو غذاهایشان، بر اساس خوراکی های رژیمی با میزان چربی و قند کم انتخاب می شوند. برای مثال، غذا های گیاهی، سبزی ها و سالاد ها، گوشت سفید کبابی، حبوبات بدون چربی های اشباع شده، از موارد اصلی منوی غذای رژیمی هستند. تعداد کترینگ های غذای رژیمی، در مقایسه با دیگر کترینگ ها در سطح شهر کمتر است؛ ولی این دسته ، طرفداران خاص خودشان را دارد. گفتنی است که کترینگ های غذای رژیمی در بعضی موارد، می توانند غذای مورد نیاز بیمارستان ها و باشگاه های ورزشی را هم تامین کنند.

انواع-کترینگ

کترینگ کلاسیک

در اصل به کترینگ رستوران هایی گفته می شود که غذاهای سنتی، رسمی و در بعضی موارد غذا های محلی منطقه را تهیه و سرو می کنند. برای مثال در ایران، کترینگ های رستوران هایی که غذای هایی مثل انواع چلوکباب، چلو خورش ها، خوراک ها و غذا های سنتی ایرانی را سرو می کنند، کترینگ کلاسیک گفته می شود. کترینگ کلاسیک مرسوم ترین نوع کترینگ در شهر است که تعداد آن ها در مقایسه با دیگر کترینگ ها، به میزان چشمگیری بیشتر است. بعد از کترینگ کلاسیک،  غذای فست فودی هم توانسته اند جایی برای خود دست و پا کنند. به طوری که امروزه تعداد قابل توجهی کترینگ در سطح شهر وجود دارند که غذاهایی مثل برگر، مرغ سوخاری، انواع پیتزا، پاستا به همراه سیب زمینی سرخ کرده تهیه و سرو می کنند. گفتنی است نسل جوان، عموما استفاده از کترینگ های فست فودی را به کترینگ های کلاسیک ترجیح می دهند. به خاطر داشته باشید که از نظر ارزش غذایی، کترینگ های کلاسیک، در مقایسه با فست فودی ها، در شرایط بهتری قرار  دارند.

 

کترینگ چیست ؟ | معرفی انواع کترینگ | تهیه غذا یا کترینگ؟
3 (60%) 2 votes

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*