نوشابه | ترکیب‌های انواع نوشابه | انواع قند و گاز مورد استفاده در نوشابه

آیا از طرفداران نوشیدن انواع نوشابه هستید ؟ کدام نوشابه را ترجیح می دهید؟

بدون شک نوشابه، یکی از پنج نوشیدنی محبوب در سراسر جهان است. نوشیدنی قندی که با طعم ها و رنگ های مختلف به بازارهای جهانی عرضه می شود. به طور کلی نوشابه از کافئین، گاز کربن دی‌اکسید، اسید فسفر و شکر (قند) تشکیل شده است. به دلیل وجود  اسید فسفریک در این نوشیدنی، قند آن به میزان زیادی خنثی می شود. مصرف نوشابه به میزان کم، مثلا هفته ای یک بار، مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی کند؛ ولی مصری بی رویه آن، می تواند مشکل های زیادی مثل بیماری های قندی، چاقی زیاد و غیره را برای بدن به وجود آورد. همچنین قند زیاد موجود در نوشابه برای دندان ها بسیار مضر است. گفتنی است که ضرر نوشابه برای کودکان بسیار بیشتر از بزرگ سالان است؛ چرا که دندان شیری، در یک لیوان نوشابه حل می شود؛ در نتیجه خوردن نوشابه می تواند به دندان های کودکان، ضرر های زیادی را وارد کند.

نوشابه | ترکیبات انواع نوشابه | انواع قند و گاز مورد استفاده در نوشابه

نوشابه ها تنوع بسیار زیادی دارند؛ از کوکا و فانتا گرفته تا انواع نوشابه های انرژی زا مثل «هایپ» و «ردبود» از انواع این نوشدنی قندی هستند. نوشابه کوکا یا همان مشکی، در بیشتر نقاط جهان، توسط دو برند معروف کوکاکولا و پپسی تولید می شوند؛ نوشابه مشکی، پرطرفدار ترین نوع این نوشیدنی در سراسر جهان است؛ به خاطر داشته باشید که دو برند معروف پپسی و کوکاکولا، مدل های دیگری از نوشابه مثل سفید و نارنجی (معروف به فانتا) هم تولید می کنند. تفاوت اصلی این نوع نوشابه ها در رنگ آن ها است؛ همچنین طعم آن ها هم تفاوت هایی با یکدیگر دارند؛ اما عنصر جدا نشدنی از نوشابه ها، قند زیاد است.

درست چند سال پیش بود که شرکت کوکاکولا، نوشابه ای تحت عنوان «زیرو» (Zero) یا همان نوشابه مشکی بدون قند را معرفی و به بازارهای جهانی عرضه کرد. هدف این شرکت از ساخت نوشابه زیرو، تولید یک نوشیدنی بدون قند یا با ضرر قندی کم تر بود؛ اما بر خلاف تبلیغ ها و ذهنیت های عموم مردم که نوشابه زیرو قند ندارد؛ بهتر است بدانید که امکان تولید نوشابه بدون قند وجود ندارد؛ حالا سوال اینجاست که تفاوت نوشابه زیرو با معمولی در چیست؟ هر دو مدل نوشابه های کوکاکولا و زیرو، دارای قند هستند؛ اما نوشابه زیرو، ساختار قند پیچیده تری دارد؛ سوال بعدی این که ساختار پیچیده تر قند چه فایده ای دارد؟ در سیستم جذب بدن، هر قدر که ساختار یک قند ساده تر باشد، جذب آن سریع تر و کامل تر انجام می شود؛ از سوی دیگر هرچقدر که ساختار قند پیچیده تر باشد، جذب آن کندتر و میزان آن کمتر خواهد بود؛ در نتیجه خوردن نوشابه زیرو، به دلیل داشتن ساختار قند پیچیده تر، باعث جذب کمتر قند در بدن شما می شود در نهایت زیرو در مقایسه با کوکاکولا معولی، نوشیدنی سالم تری به حساب می آید. با توجه به محبوبیت بسیار زیاد نوشابه، اگر به دنبال تهیه این نوشیدنی خوشمزه هستید و یا دوست دارید در کنار غذای خود آن را داشته باشید، به کمک سامانه سفارش آنلاین غذا ریحون، در کوتاه ترین زمان و ساده ترین شکل ممکن، می توانید غذای خود به همراه انواع نوشابه را به صورت آنلاین سفارش دهید و آن را در محل مورد نظر دریافت کنید.

نوشابه | ترکیبات انواع نوشابه | انواع قند و گاز مورد استفاده در نوشابه

درست 10 دقیقه بعد از خوردن نوشابه، به میزان 10 قاشق چای خوری شکر وارد بدن شما می شود که این میزان، برابر با 100 درصد نیاز روزانه بدن شما به قند است. حالا بعد از گذشت 20 دقیقه، میزان قند خون بسیار بالا رفته و بدن شورع به ترشح انسولین می کند؛ از سوی دیگر کبد شروع به فعالیت زیاد کرده و قند های اضافی بدن را تبدیل به چربی می کند. بعد از انجام این فرآیند ها، کار جذب کافئین به پایان رسیده و  فشار خون بالا می رود؛ همچنین کبد شروع به وارد کردن قند های دریافتی به خون می کند و در نتیجه همه این اتفاق ها، مردمک چشم گشاد شده و احساس خواب آلودگی از بدن خارج می شود. به خاطر داشته باشید که به دلیل ترشح هورمون «دوپامین»، بعد از خوردن نوشابه، احساس خوبی به فرد دست می دهد.

نوشابه رژیمی یا بدون قند چیست؟

بر اساس گزارش آلامتو و به نقل از شبکه علم ورزش، در نگاه اول تفاوتی بین نوشابه‌های رژیمی و نوشابه بدون کالری مشاهده نمی شود؛ در واقع هر دوی این محصولات فاقد شکر هستند اما در واقع نوشابه‌های رژیمی کم کالری بوده و نوشابه زیرو فاقد کالری هسند. از آنجایی که میزان یکسانی آسپارتام (نوعی شیرین کننده مصنوعی فاقد هر نوع قند) و آس سولفام پتاسیم در ترکیب آن‌ها برای شیرین کردن استفاده می‌شود، میزان شیرینی هر دو آن‌ها یکسان است. نوشابه‌های رژیمی فرمولی کاملاً متفاوت دارند و در طعم‌های مختلف هم تهیه و تولید می‌شوند؛ اما نوشابه بدون کالری کاملاً فرموله شده تا طعم و مزه‌ای شبیه کوکا‌کولای معمولی داشته باشد.

مشاهده موضوع پیشنهادی  با 1+5 پیتزا فروشی برتر تهران آشنا شوید|سفارش پیتزا

نوشابه | ترکیبات انواع نوشابه | انواع قند و گاز مورد استفاده در نوشابه

اثرات مخرب نوشابه

وجود اسید فسفوریک و اسیدهای دیگر در نوشابه باعث پوکی استخوان و کاهش کلسیم بدن می شوند؛ به طوری که این نوشابه‌ها اجازه جذب کلسیم به بدن را نمی دهند. به نوشابه‌های گازدار، کافئین افزوده می شود تا برای مصرف کنندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مثل قهوه جذب بدن می‌شود. به طور کلی کافئین موجب بر هم خوردن نظم خواب شده و نشانه‌های پیش از قاعدگی را تشدید می‌کند؛همچنین سبب کم آبی بدن هم می‌شود.

نوشابه های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا، تنوع بسیار زیادی دارند. به طور کلی این نوشیدنی ها برای رفع خستگی، خواب آلودگی و همچنین افزایش انرژی فرد برای انجام کار های روزمره و حتی ورزشی طراحی شده اند. نوشیدنی های انرژی زا، از مواد مختلفی مثل، کربوهیدرات (قند)، ویتامین ها، مواد معدنی و همچنین مواد محرکی مثل کافئین و تورین تشکیل شده اند. «انرژی زا» یک واژه عمومی است که برای این دسته از نوشیدنی ها انتخاب شده است؛ اما از نظر علمی، نوشابه های انرژی زا، به دلیل داشتن مواد محرک مثل کافئین و همچنین قند، میزان فشار و قند خون را افزایش داده و در نتیجه آن، سرعت جریان خون و فعالیت بدن، به میزان چشمگیری افزایش پیدا می کند و  فرد پس از خوردن نوشابه انرژی زا، احساس شادآبی و انرژی برای انجام فعالیت های ورزشی می کند. از انواع برند های معروف و مرسوم نوشابه انرژی زا در بازار های جهانی می توان به ردبول و هایپ اشاره کرد؛ نکته جالب در مورد نوشابه عادی و انرژی زا این است که بعضی از مدل های نوشابه های انرژی زا، دارای ویتامین های زیادی مثل وتامین C و ویتامین های گروه B هستند که از نظر خاصیت و ارزش خوراکی، در شرایط بهتری در مقایسه با نوشابه های عادی مثل کوکاکولا قرار دارند. بر اساس تحقیق های انجام شده، بیشتر مردم در سراسر جهان، از نوشابه ها به عنوان یک نوشیدنی که به همراه غذا استفاده می شود یاد می کنند.  

نوشابه | ترکیب‌های انواع نوشابه | انواع قند و گاز مورد استفاده در نوشابه
3.7 (73.33%) 3 vote[s]

رضا در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی تحصیل کرده و بیش از 4 سال سابقه نویسندگی حرفه‌ای در زمینه های مختلف مثل خودرو، بازی و غذا را دارد. از کودکی هم عاشق بازی‌های ویدیوی و مسابقات اتومبیل‌رانی بوده‌. زمان آزادش را صرف بازی و تیون کردن خودرو‌های مسابقه‌ای می‌کند. رضا سال‌ها World of Warcraft بازی کرده و طرفدار پروپاقرص بلیزارد و بازی‌های‌اش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*